En Hızlı Rus Vizesi Alma Yöntemleri ve Vize Türleri


En Hızlı Rus Vizesi Alma Yöntemleri ve Vize Türleri

Rusya, Kuzey Avrasya bölgesinde bulunan ve dünya üzerinde en geniş yüzölçümüne sahip olan ülkeler arasında yer almaktadır. Uzun tren seyahatleri, nehirleri, antik kentleri ve UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan çok sayıda destinasyonu ile her sene binlerce yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ancak bu seyahatlerin yapılabilmesi için öncelikle Rus vizesi alınması gerekmektedir.

Rusya vizesi alma süreci, çok aşamalı ve karmaşık işlemlerden meydana gelebilmektedir. Bu nedenle ilk kez başvuru yapacak olan kişilerin vize danışmanlığı hizmeti sunan firmalardan yardım almaları tavsiye edilmektedir. Böylece olumlu yanıtların en kısa sürede alınması mümkün hale gelmektedir.

ABD, Çin, Polonya ve İtalya vizesi gibi dünyanın dört bir yanında uygulanan farklı prosedürler karşısında uzman kadrosu ile hizmet sunan Vize Başvuru Merkezi; Rusya vizesi almak isteyen kişilere de profesyonel danışmanlık sağlamaktadır. Bu sayede kişiler, başvuru adımlarını ve sürecini en etkili şekilde sürdürme fırsatına sahip olmaktadır. Bu durum ise yaşanması muhtemel olan zaman ve maddi kayıpların önlenmesi açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Rusya Vizesi Türleri ve Şartları Nelerdir?

Rusya vize türleri, kişilerin şartlarına ve seyahat amaçlarına bağlı olarak farklı sınıflara ayrılmaktadır. Her vize türü için farklı prosedürler ve harç ücretlendirmeleri yapılmaktadır. Aynı zamanda yalnızca gereken şartların karşılanması halinde vize onayı alınması mümkün olmaktadır. Bu nedenle vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken ilk detay, doğru vize türünün belirlenmesidir. Rusya vizesi türleri ve şartlarını ise kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Turistik Rus Vizesi: Tek ya da çift giriş hakkı ile alınması mümkün olan vize türüdür. Bu vizeye sahip olan ziyaretçiler, ülkede en fazla 30 gün boyunca kalabilmektedir. Çift girişli vize alınması durumunda, ülkeye yapılan her iki giriş sırasında toplam konaklama süresinin 30 günü aşmaması şartı bulunmaktadır. Turistik vize ile ülke içerisinde serbestçe gezinme ve seyahat etme haklarına sahip olunması mümkündür. Ancak vize süresinin tamamlanması ile birlikte ülkeden ayrılma zorunluluğu vardır Aksi halde kişiler, vize ihlali prosedürleri dahilinde gerekli yaptırımlara maruz kalacaktır.
  • Ticari Rusya Vizesi: Rusya sınırları içerisinde ticari ilişkiler kurmak isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Türk vatandaşlarının bu vizeye sahip olabilmeleri için, Rusya’da ticari ilişki içerisinde oldukları kurum tarafından davetiye mektubu almış olmaları şartı bulunmaktadır. Aynı zamanda bu mektup, Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından onaylanmış olmalıdır. Aksi halde vize başvrusunun olumlu şekilde sonuçlanması mümkün olmayacaktır. Ticari Rusya vizesi ile kişiler, tek ya da çift giriş haklarına sahip olabilmektedir. Bu durum sonucunda kişilerin ülkede kalabilmeleri için en fazla 90 gün süreyle izinleri bulunacaktır. Çok girişli vize sahibi olan kişiler ise  yıl süreyle faaliyetlerini sürdürebilmek adına ülkeye giriş yapma hakkı kazanmaktadır.
  • Rusya Aile Ziyareti Vizesi: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Rusya’da yaşayan aile üyeleri, akrabaları ya da arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen kişilerin başvurmaları gereken vize türüdür. Bu vize başvurularının olumlu sonuçlanması için kişilerin Rusya Göç Şubesi ya da Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından resmi bir davet almış olmaları zorunluluğu bulunmaktadır. Bu davetin bulunmaması halinde ise Rusya’da yaşayan yakınlar tarafından yazılı bir beyan hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu belgeler olmadan yapılan başvurular, vize reddi ile sonuçlanmaktadır.
  • Rusya Öğrenci Vizesi: Eğitim faaliyetlerini Rusya’da sürdürmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize ile öğrenciler, tek ya da çift girişli olmak üzere 90 güne kadar ülkede kalma hakkına sahip olmaktadır. Aynı zamanda eğitim programlarının süresi ve kapsamına bağlı olarak, 1 seneyi geçmemek şartıyla uzatılması da mümkündür. Ticari vizelerde olduğu gibi resmi davetiye mektubunun bulunması şartı koşulmaktadır.
  • Rusya Çalışma Vizesi: Rusya’da hizmet sunan bir işletmede göreve başlamak isteyen kişiler tarafından başvurulması gereken vize türüdür. Tek ya da çift girişli olmak üzere 90 güne kadar, çoklu giriş olmak üzere ise 1 seneye kadar ülkede kalma hakkı sunmaktadır. Ancak her iki durumda da kişilerin Rusya Göçmen Bürosu tarafından hazırlanan resmi davetiyeye sahip olmaları gerekmektedir.
  • Rusya İnsani Vizesi: Davetiye şartının bulunduğu bir diğer vize türüdür. Konaklama süreleri, diğer vize türleri ile aynı şekilde olmak üzere tek, çift ve çoklu giriş şeklinde kategorize edilmektedir. Bu vize ile akademik gelişim programları, spor faaliyetleri, dinsel etkinlikler, kültürel gelişim programları, insani yardım etkinlikleri ve sosyopolitik gelişim programlarına katılım gösterilmesi mümkündür.
  • Transit Rusya Vizesi: Bir yolculuk programı sırasında Rusya’da aktarma yapması gereken ve bunun için 24 saatten daha uzun süre boyunca ülkede kalması gereken kişilerin alması gereken vize türüdür. Karayolu ve demiryolu yolculukları için 10 gün, havayolu yolculukları içinse 3 gün süre geçerliliği bulunmaktadır.

Resmi adıyla Rus Federasyonu, siyah (diplomatik) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 90 gün süreyle vizesiz seyahat etme hakkı sunmaktadır. Ancak bunun dışındaki tüm Türk vatandaşları, vize onayı alındıktan sonrasında ülke sınırları içerisine giriş yapabilme hakkına sahip olmaktadır. Aksi halde kişilerin ülkeye yasadışı yollarla girdiği tespit edilmekte ve ülke yetkilileri tarafından belirlenen cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Ardından kişiler, vatandaşı oldukları ülkelere tekrardan gönderilmektedir.