Kurumsal Hayatta Hediye Kutusu Nasıl Hazırlanır?


Kurumsal Hayatta Hediye Kutusu Nasıl Hazırlanır?

Kurumsal hayat içerisinde olan kişilerin yılbaşı gibi özel günlerde aldığı birbirinden güzel hediye seçenekleri bulunmakta. Özellikle son zamanlarda şirketler tarafından da yaygın bir şekilde tercih edilen hediye kutuları, aynı zamanda çalışanların motivasyonlarını artırarak şirket içi iletişimi güçlendiriyor. Öte yandan şirketlerin markalaşma süreçlerine doğrudan etki edebilen bu detaylar, marka imajını tazeleyerek birçok konuda firmaya ve çalışanlarına fayda sağlıyor. Temel amacı çalışanlarını veya iş arkadaşlarını mutlu etmek olan hediye kutuları, birbirinden farklı yöntemlerle hazırlanabiliyor. Ancak bu konuda genel olarak kabul görmüş bazı detaylar bulunuyor. Kurumsal hediye kutusu ile birlikte kişiler uzun ve yorucu hediyeleşme sürecini böylece pratik ve keyifli bir şekilde atlatabiliyor. Peki kurumsal hayat içerisinde olanlar hediye kutusunu nasıl hazırlamalı? Kurumsal hediye kutusu nasıl olmalı?

Kurumsal Hediye Kutusu Nasıl Olmalı?

Kurumsal hediye kutusu, şirketin veya bir markanın imajını yansıtacağı için mutlaka firma kültürüne uygun bir şekilde hazırlanmalı. Bu kapsamda yöneticiler, firmanın mevcut hikayesi var ise büyük oranda bu hikayeden faydalanılabilmekte. Çalışanların birbirine hazırlayabileceği kurumsal hediye kutularında da kişilerin karakteristik özellikleri veya nelerden hoşlanabileceği gibi detaylar göz önünde bulundurulmalı.

Adım adım kurumsal hediye kutusu hazırlamak için gerekenler şu şekilde sıralanıyor;

 • Fikir üretimi aşaması
 • Alınacak olan ürünün belirlenmesi
 • Fiyat araştırması veya teklif süreci
 • Sunum için hazırlık
 • Ürünlerin tedarik edilmesi
 • Gelen hediyelik ürün numunelerinin kontrollerinin yapılması
 • Hediyelerin teslim edilmesi

Kurumsal hediye kutusunun fikir üretimi aşamasında ilk olarak amaç belirlenmelidir. Örneğin yeni işe başlayacak olan kişiye alınabilecek hediye kutusu ile yılbaşı için verilecek hediye değişiklik gösterebiliyor.

Yeni İş Hediyeleri

İlk iş gününün kişide yaratacağı stres ve heyecanı bastırabilmesine yardımcı olmak amacıyla çeşitli hediye kutuları hazırlanabilir. Bu durumda firmalar, yeni başlayan personellerine hoş geldin hediyesi içeren küçük bir kutu takdim edebilir. Bu hediye kutularının içerisinde genellikle Türk kahvesi, makaron, fincan takımı, mum ve hediye kartı yer alıyor.

Kurumsal Yılbaşı Hediyeleri

Şirketler veya çalışanları, yılbaşı vesilesiyle birbirine hediye kutusu hazırlayabiliyor. Bu paketlerde genellikle isteğe bağlı olarak kahve çeşitleri, french press, kırmızı renkli mum, çikolata, not kartı ve şirketin logosunun bulunduğu küçük bir hediye kuşağı bulunuyor.

Kurumsal Doğum Günü Hediyeleri

Kurumsal hayatın içerisinde olan kişilerin sıklıkla yaşadığı “Hediye olarak ne alsam?” durumları çok basit bir şekilde çözüme kavuşturulabiliyor. Bu durumda ilk olarak kişinin hangi pozisyonda çalıştığının baz alınması yeterli olmakta. Örneğin insan kaynakları departmanında çalışan bir iş arkadaşı için masa organizatörü veya ajanda keyifli bir alternatif olabilir. Bu ürünler oldukça modern bir şekilde hazırlanmış kutularla birlikte takdim edilebiliyor.

Kurumsal Bayram Hediyeleri

Geleneklerine bağlı firmalar veya çalışanları tarafından tercih edilen bu hediyelerde genellikle maddi bir koşul aranmaması gerekiyor. Oldukça zarif düşünülmüş bir hediye kutusunun içerisine kahve, lokum ve çikolatanın yerleştirilmesiyle birlikte kolay şekilde hazırlanıp sunulabiliyor.

Kurumsal Hediye Seçiminiz ile Farklı Olun

Kurumsal hediye seçimlerinde fark yaratmak için mutlaka özgün fikirler ışığında hareket etmek gerekiyor. Klasik ve alışılagelmiş hediye seçenekleri, karşı tarafta herhangi bir aidiyet duygusu veya heyecan hissettirmeyeceği için gereksiz olacaktır. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için kurumsal hediye seçimlerinde mutlaka farklı olmak gerekli. Kurumsal hediyelerin, doğru ve uygun zamanda verilmesinin sihirli bir etki yaratabileceği unutulmamalı.

Hediye seçimi sırasında farklı olabilmek için dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanıyor;

 • Hediye verilecek olan kitlenin iyi analiz edilmesi gerekiyor. Bu durumda gerekirse gruplar temel özelliklerine göre sınıflandırılmalıdır. Doğru tanımlanan gruplar için hediye seçimleri çok daha kolay olabiliyor.
 • Şirket içi çalışanlarına veya müşterilere ne zaman hediye verileceği konusunda bir gün belirlenmeli. Yılbaşı, bayram veya doğum günleri gibi zamanlar bu günlere örnek gösterilebiliyor.
 • Kurumsal hediye seçimleri mutlaka son güne bırakılmamalı. Böyle durumlarda gelen numuneleri kontrol edebilmek için gerekli vakit kalmayabilir. Olası aksiliklerin önüne geçebilmek için kurumsal hediyeler mutlaka birkaç gün öncesinden hazır hale getirilmeli.
 • Kurumsal hediyeler için seçim yaparken mutlaka nasıl sunulacağı konusunda da bir fikir birliği içerisinde olunmalı. Oldukça kullanışlı ve hoş bir hediye, kötü sunulduğunda negatif etki yaratabilmekte.
 • Hediyeler mutlaka firma veya sektör ile ilişkilendirilmiş olmalı. Hem şirketi hatırlatan hem de günlük hayatın bir parçası konumunda olan hediyeler bu bağlamda oldukça rağbet görüyor.

Trend ve Özel Tasarımları ile: 1 Yaşam Kutusu

Hediye anlayışına yeni bir soluk getiren 1 Yaşam Kutusu ailesi, güncel trendi takip ederek yeniliklere öncü olmakta ve özel günlerinizde yüzünüzü gülümseten hediyeleri sizlerle buluşturmaktadır. Çalışanlarınıza, iş arkadaşlarınıza, iş ortaklarınıza özel hediyeler göndermenizi sağlayan 1 Yaşam Kutusu, hazır ve özel kurumsal hediye paketleri ile farklı seçenekleri bir arada sunmaktadır.

Çalışanlarınızın aidiyet duygusunu artırmak, özel günlerinde yanında olmak, işbirliği yaptığınız firmalar ile olumlu ilişkiler gerçekleştirmek istiyorsanız 1 Yaşam Kutusu sadece bir tık uzağınızda!