Macit Bitargil Kimdir?


Macit Bitargil Kimdir?

Kalp ve damar cerrahisi alanında gösterdiği başarıları ve yenilikçi yöntemleri ile adını tüm dünyaya duyurmayı başarmış olan Doç. Dr. Macit Bitargil, meslek hayatı boyunca gerçekleştirdiği ameliyatlar ile binlerce hastanın sağlığına kavuşmasını sağlamıştır. Aynı zamanda uluslararası çapta katılım gösterdiği onlarca bilimsel çalışma ile alanında liderliğini kanıtlamıştır. 2016 senesinde zorlu bir aort anevrizması ameliyatını başarılı şekilde gerçekleştirmesi, tarihte bir ilk olarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer almıştır. Üstün başarıları ve küresel çapta yayınlanan sayısız makalesi ile Bitargil, ülkemizde hizmet veren en başarılı doktorların başında yer almaktadır.

Tıp Fakültesi Eğitimi Öncesinde Başlayan Üstün Başarı Örnekleri

Hatay’ın Antakya ilçesinde ve 1980 senesinde dünyaya gelen Macit Bitargil, lise eğitimini tamamlayana kadar burada yaşamaya devam etmiştir. Eğitim ve öğretim hayatına başladığı günden itibaren başarıdan başarıya koşan Macit Bitargil, liseden mezun olurken okul birincisi olmuştur. 1997 senesinde ise İstanbul’da tıp fakültesi öğrencisi olmuştur.

Tıp fakültesi eğitimi boyunca başarılarını devam ettiren Macit Bitargil, mezuniyetini fakülte birincisi olarak gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda fakülte tarafından yüksek onur ödülü takdim edilmiştir. 2006 senesinde ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı bünyesinde uzmanlık eğitimi almaya başlamıştır.

Macit Bitargil, Türkiye Tabipler Birliği tarafından gerçekleştirilen tez yarışmasında hazırladığı mezuniyet tezi ile Türkiye birincisi olmuştur. Daha sonrasında ise mecburi hizmet yükümlülüğünü tamamlamak adına Kars Kafkas Üniversite bünyesinde görev yapmaya başlamıştır. 3 sene süren görev süresi boyunca kalp ve damar cerrahisi uzmanı unvanı ile hizmet vermiştir. Aynı zamanda bu süre içerisinde de sayısız başarı göstermeye devam etmiştir.

Ödüller Arasına Bir Yenisi Daha Ekleniyor: 14 Mart Onur Ödülü

Macit Bitargil, Kars Kafkas Üniversitesi’nde yaptığı mecburi hizmet dönemi boyunca birçok ilke imza atmıştır. Kalp ve damar cerrahisi kliniğinin kurulması, kalp cerrahisi yoğun bakım servisinin açılması, açık kalp ameliyatlarının başarılı şekilde gerçekleştirilmesi gibi önemli katkılar sunan Bitargil; aynı zamanda iki asistanın yetiştirilmesinde de rol almıştır. Tüm bunların yanı sıra il sınırları içerisinde daha önce hiç yapılmamış olan ameliyatların başarılı şekilde gerçekleştirilmesini de sağlamıştır.

Mecburi hizmet dönemi içerisinde sağladığı katkılar ve yürüttüğü bilimsel çalışmalar ile başarılarını pekiştiren Macit Bitargil, görevini Yardımcı Doçent Doktor unvanı kazanarak tamamlamıştır. Aynı zamanda fakülte tarafından kendisine 14 Mart Onur Ödülü takdim edilmiştir. Bu ödül ile birlikte Bitargil, başarılarına bir yenisini daha eklemiştir.

2015 senesinde İstanbul’a dönen ve Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde operatör doktor olarak hizmet vermeye başlayan Macit Bitargil, 2016 senesinde yaptığı aortokaval fistüllü aort anevrizması ameliyatı ile tarihe adını yazdırmayı başarmıştır. 63 yaşındaki tuba sanatçısı hastasında 13 santimetre çapında aort anevrizması olduğunu teşhis eden Bitargil, hayati risk bulunması nedeniyle acil ameliyat kararı vermiştir. 10 saat süren ameliyat sonucunda hasta hayatta kalmış ve sağlığına yeniden kavuşmuştur.

Tarihi ameliyat, ilk olarak Texas Heart Institute Journal dergisinde yayınlanmıştır. Bu yayının ardından Macit Bitargil, uluslararası tıp dünyasında büyük bir ilgi kazanmıştır. Daha sonrasında ise tarihte bir ilki gerçekleştirmiş olması nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır.

Kariyerindeki En Güçlü Adımlar!

Macit Bitargil, 2020-2021 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri Mayo Clinic Kardiyotorasik Cerrahi Kliniği’nde fellow unvanıyla görev yapmıştır. Bu zaman zarfı boyunca kalp nakli, aort anevrizması, komplike koroner bypass ve minimal invaziv kapak cerrahisi gibi alanlarda kazandığı tecrübeleri daha da pekiştirmiştir.

Mayo Clinic görevi sırasında Macit Bitargil, kendi geliştirdiği 2 ameliyat tekniği ile başarılı sonuçlar etmiştir. Bu sayede kariyerindeki en güçlü adımları atmış olan Bitargil, üstün başarılarını daha da güçlendirerek yeteneklerini bir kez daha kanıtlamıştır. 2022 senesinde ise Acıbadem Sağlık Grubu ailesine katılarak Taksim, Fulya ve International Acıbadem şubelerinde hizmetlerini sürdürmektedir.

Doç. Dr. Macit Bitargil’in Uzmanlık Alanları

Kalp ve damar cerrahisi alanındaki tecrübeleri ve uzmanlığını küresel çapta kanıtlamış olan Macit Bitargil’in, Acıbadem Sağlık Grubu dahilinde ilgilendiği hastalıkların şu şekilde sıralanması mümkündür:

  • Aort anevrizmaları,
  • Aort kapak hastalıkları,
  • Derin ven trombozu,
  • Karotis arter hastalığı,
  • Koroner bypass cerrahisi,
  • Mitral kapak hastalıkları,
  • Periferik arter hastalıkları,
  • Varis hastalıklarıdır.

Macit Bitargil, skleroterapi tedavisi alanındaki uzmanlığı ile varis hastalıkları için İstanbulda tedavi seçeneği arayan hastalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda gerçekleştirdiği açık cerrahi uygulamaları ve laparoskopik ameliyatlar ile de en başarılı tedavi sonuçlarını elde etmektedir.

İş Hayatı Dışında Macit Bitargil

Tüm eğitim ve öğretim hayatı boyunca başarıdan başarıya imza atan Macit Bitargil, bu istikrarını mesleki hayatında da sürdürmüştür. Ancak kariyerini sürdürürken her zaman için hobilerine de vakit ayırmıştır. Satranç oynamak ve piyano çalmaktan oldukça keyif alan Bitargil; yoga, koşu ve boks gibi sporlarla da ilgilenmektedir.

Macit Bitargil, 2017 senesinde evlenmiş ve baba olma duygusunu tatmıştır. 2022 senesinde ise çift, evliliklerini sonlandırma kararı almış ve ayrılmıştır.