Rejim, Ruslarla birlikte sivilleri bombalıyor


SURİYE, İdlib (HABERYİRMİ) – Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki İdlib’e düzenlenen şiddetli hava saldırıları sürüyor. Bugünkü saldırılarda en az 6 sivil hayatını kaybetti. 
İdlib güneyindeki Serakib ve Kefer Nebil ilçeleri, Han Şeyhun ve Temeniye beldeleri, Kefer Sicne, Has, Ken Sehra ve Serce köyleri sabah saatlerinden bu yana yoğun hava saldırısına maruz kalıyor. 
 

Bölge kaynakları 5 uçak saldırısının olduğunu ve sivil savunma merkezinin de vurulduğunu raporladı. Diyab da ise Rus bombarıdanı gerçekleşti.

Kefer Sicne köyünde yanarak can veren bir çocuğun görüntüleri de sosyal medyada infiale neden oldu. Serce köyünde en az 5 sivil hayatını kaybetti. 

Güvenlik nedeniyle cuma namazına gitmeme çağrısı yapıldı. Son 4 günde İdlib’in güneyindeki hava saldırılarında en az 23 sivil öldü.

İdlib’deki durum
Mart 2015’te muhaliflerin kontrolüne giren İdlib, iç savaş boyunca rejimin yoğun saldırılarının adresi oldu. 

Rejim, Han Şeyhun beldesine 4 Nisan’da yaptığı kimyasal silah saldırısında en az 100 sivilin ölümüne sebep olmuştu. 
Türkiye ve Rusya öncülüğünde Kazakistan’ın başkenti Astana’da başlatılan ateşkes süreci sayesinde kente yapılan hava saldırıları yaklaşık 2,5 aydır durma noktasına gelmişti. 
Ancak 2,5 milyon civarında sivilin yaşadığı kent, zaman zaman rejimin topçu saldırılarının hedefi oluyordu. 
Geçen cuma ateşkesin garantörü Türkiye, Rusya ve İran, İdlib’deki “çatışmasızlık bölgesi” sınırlarında anlaşmaya varmıştı. Garantör ülkeler, kentte muhalifler ve doğusundaki rejim güçleri arasına gözlemci güç göndermekte uzlaşmıştı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir