Kuzey ve doğu cephesi birleşti: Afrin son durum harita (20 Şubat 2018)

Afrin son durum harita (20 Şubat 2018)… Bir ayı geride bırakan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında sabah saatlerinde 2 köy daha ele geçirildi. Afrin operasyonu kapsamında TSK/ÖSO’nun Afrin’in yüzde 15’ni kontrol ettiği bildirildi. Afrin’de son durum haritaya işte böyle yansıdı.


Afrin'de son durum.
Afrin-Arap Wiran köyünde ÖSO savaşçıları.

SURİYE, Halep (HABERYİRMİ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin’in kuzeyindeki Hayyam ve Surain köylerini nden kurtardı.

TSK ve ÖSO Afrin’in kuzeyindeki Bülbül beldesine bağlı ZaytunakHayyam ve Surain, Arap Viran köylerini YPG’den ele geçirdi. Ele geçirilen köylerle birlikte Bülbül beldesi ile doğu cephesinde Burseya dağı hattının olduğu (Azez tarafı) cephe birleştirilmiş oldu. İki hattın birleştirilmesiyle birlikte YPG’nin Kilis merkeze yönelik havanlı saldırıların  büyük ölçüde engellendiği belirtiliyor.

Kısa süre önce Şeran beldesine bağlı Zeytinak köyü de kurtarılmıştı.

Afrin haritası,
Afrin son durum harita (20 Şubat 2018)

TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana Afrin’in 5 beldesinde biri belde merkezi, 55’i köy, 4’ü köy altı yerleşim ve 20’si stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK’ya ait üs olmak üzere 81 noktayı örgütten kurtarmış oldu.

YPG’den ele geçirilen yerleşim birimleri ve stratejik noktalar şöyle:

“Bülbül beldesi merkezi, beldeye bağlı Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar, Şeyh Huruz, Ömer Simo, Duraklı, Hayyam ve Surain köyleri, Huruz Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne bağlı iki köy altı yerleşim; Racu beldesinde Ayn Batman Dağı, Yukarı Hacıkanlı, Aşağı Hacıkanlı, Derviş Obası, Hasan Kelkavi, Celeme, Edamanli, Kude, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana, Kırmızı, Karri, Şerbanlı, Şedya Harab Summak ve Hantalli köyleri, 687 .Tepe, 915. Tepe, 740. Tepe ile 1027. Tepe; Şeyh Hadid beldesinde Cukali Favkani ve Orta Çakallı köyleri ile Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac Bilal köyü; Cinderes beldesinde Hacı İskender, Deyr Ballut, Hammam, Nisriyye, Dükkan, Eşkan, Arşali, Muhammediye, Divan Fevkani ve Divan Tahtani köyleri ve onlara hakim 3 tepe ile Mersides, Nisriyye, Amara ve Kila Tepeleri, Sattuf evleri köy altı yerleşimi, üs olarak kullanılan Beyyada noktası; Şeran beldesinde Burseya Dağı, İkidam, Şeltah, Merseva, Serincek, Kastel Cündo, Dikmetaş, Zeytinak köyleri ile Sirgaya ve Nebi Huri Tepeleri.”

3 Yorumlar

  1. Süleyman Aydın

    aalhummensurul islame vel muslimiin.

  2. ÇOK ŞÜKÜR HEPSİ DEFOLUP GİDECEK BU MİLLET DİM DİK AYAKTA BAŞIMIZDA RESİ OLSUN DÜNYA NE ÇIKAR NE YAZAR.. HADİ BİSMİLLAH

  3. BAŞIMIZDA BAŞ KOMUTAN REİS OLSUN ABD. VE DİĞERLERİ YOK OPALCAKLARDIR BUAN İNANIYORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir