Türk birliklerinin karşısına YPG karakolu


SURİYE, Haleb (HABERYİRMİ) – Suriye’de çıkan iç savaş sonrası kontrolüne geçirdiği birçok bölgede karakol kuran YPG, Suriye kuzeyinde aynı zamanda Cerablus karşısına denk düşen hatta, Fırat nehri kıyısına “sınır karakolu” kurdu. 

Karkamış ilçesinde bulunan 2 Türk karakolunun karşı. YPG karakolu.
Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş sonrası ülkenin kuzeyi, Fırat Nehri’nin doğusunda bulunan birçok noktayı kontrolüne geçiren YPG, şimdi de Gaziantep’in Karkamış ilçesinde bulunan 2 Türk karakolunun karşısına karakol kurdu. Fırat Nehri kıyısında bulunan Köprübatı Hudut Karakolunun karşısındaki Zormağara Köyü ile Ziyaret Hudut Karakolu karşısındaki Suriye’nin Ziyaret köyünde karakollar kurdu. YPG noktalarının Suriye tarafında Fırat Nehre karşısında kalan bölgede ise Haleb’e bağlı ÖSO kontrolündeki Cerablus ilçesi bulunuyor. Cerablus’un altında da yine YPG kontrolündeki Menbiç yer alıyor.

ABD SİLAHLARI NÖBET NOKTALARINDA 
Karakol şeklinde kurulan yapıların çevresinde hendek kazan YPG’liler, aynı zamanda kum torbaları ile mevzi ve barikat yaptıkları nöbet kulelerine ise YPG ve YPJ bayrakları astı. Kara yoluyla gelen ağır silahlar, zırhlı araçlar ve yakıt tankerlerinin de Fırat Nehri çevresindeki bu noktalara dağıtıldığı iddia ediliyor. YPG’nin, ABD’nin verdiği silahları 13 ayrı depoda sakladığı ve 2 bin ABD askerinin, YPG ile aktif işbirliği halinde oldukları ileri sürülüyor.

TÜRKİYE DUVAR ÖRÜYOR
Diğer yandan, Türkiye tarafında bulunan Köprübatı ve Ziyaret Hudut Karakollarında ise 24 saat termal kameralarla nöbet tutan askerler, sürekli zırhlı araçlarla devriye halinde. Fırat’ın batısında başlayan duvar örme çalışmalarının ise Türkiye sınırı boyunca Fırat’ın doğusunda da devam ettiği gözlendi. Tank namlularının dönük olduğu Suriye tarafından gelebilecek her türlü tehdide karşı sürekli teyakkuzda olan Türk askeri, kuş uçurtmuyor. Türkiye’nin birçok noktasından bölgeye askeri personel, araç ve mühimmat sevkiyatı da sürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir