Geri dönenleri hain ilan ettiler: Afrin son durum harita (26 Nisan)

TSK ve ÖSO tarafından kontrol altına alınması sonrasında Afrin’e dönüşler sürerken, YPG kaçtığı Afrin’e dönen sivilleri “ihanet” ve “ölümle” tehdit ediyor.


Afrin son durum 8 Mart 2018
Afrin (Arşiv)

SURİYE, Halep (HABERYİRMİ) – Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Üyesi Nuri Brimo, terör örgütü PYD/PKK’nın sivillerin Afrin’deki evlerine dönmesine izin vermediğini, dönmek isteyenleri de hain ilan ettiğini belirtti.

Brimo, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Erbil kentindeki ENKS bürosunda düzenlediği basın toplantısında, PYD/PKK’nın Suriye’nin kuzeyindeki hak ihlalleri ve Afrin’in durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

Beşşar Esed Rejimi’nden Suriye’nin kuzeyini 2011 yılında bir mermi bile patlatmadan devir alan örgütün, son 7 yıl içerisinde elinde tuttuğu bölgeleri adeta bir zindana çevirdiğini dile getiren Brimo, PYD’nin bu süre zarfında ENKS üyelerine saldırıp, büroları kapatıp siyasi hayatı dayanılmaz hale getirdiğini ifade etti.

Türkiye’de halkın terör örgütü PKK’yı dinlemediğini, artık örgütün paçavralarını bir yerlere asmadığını söyleyen Brimo, “PYD kalkıp Türkiye sınırı üzerindeki Afrin’in tüm dağlarına Öcalan’ın posterlerini asıp, provokasyon yaptı” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nı başlattığı zaman örgütün sivillerin bölgeden çekilmesine izin vermediğini hatırlatan Brimo, “Afrin’den çıkmak isteyenlere hain ve çete ithamında bulunuyorlardı. Şimdi ise Afrin’e evlerine dönmek isteyenlere hain diyorlar.” diye konuştu.

PYD/PKK’nın, Türkiye’nin Afrin’de demografik yapıyı değiştirmeye çalıştığı büyük yalanına da değinen Brimo, “PYD’nin kendisi sivillerin Afrin’deki evlerine dönmesine izin vermiyor. Yani yalan söylüyorlar.” dedi.

Son olarak Brimo, örgütün Suriye’nin kuzeyinde kurduğu karanlık zindanlardaki ENKS tutuklularını Halep’te Esed Rejimi’ne teslim ettiğini kaydetti.

Karargah ev bulundu

Bu arada 20 Ocak 2018’de başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı ile 18 Mart’ta kontrol altına alınan Afrin’de, örgüte ait yeni alanlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Afrin ilçesine bağlı Cinderes beldesinin 4 km kuzeyinde bulunan Yukarı Meski köyünde yapılan kontrollerde, YPG’nin ‘sözde’ karargâh olarak kullandığı evde çok sayıda silah ve haritalar ele geçirildi.

Afrin son durum harita 26 Nisan 2018

Afrin’deki sivil halkın ihtiyaçları Kızılay, AFAD ve yardım kuruluşları tarafından karşılanırken, TSK birlikleri de kentte tuzaklanmış patlayıcıların tespit ve imhasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bugüne kadar YPG’nin geride bıraktığı yüzlerce tuzaklanmış patlayıcıyı imha eden TSK birlikleri, Yukarı Meski köyündeki incelemelerinde ‘sözde’ karargâh olarak kullanılan bir evi belirledi.
Evin avlusundaki kontrollerde 3 uzun namlulu tüfek ile çok sayıda mermi ele geçiren askerler, bunun yanı sıra 10 fünye, kamera, telsiz, ‘sözde’ haritalar ile çeşitli örgütsel dokümana da el koydu.

2 Yorumlar

  1. Tel rifat ve civarı neden alinmiyor daha kac zaman oldu tsk ilerlemeyi durdurdumu ne

    • Türkiye hükumet yetkilileri, harekatın Menbiç hattını kapsayacağını açıklasa da ABD ile kurulan “müzakere süreci” ve hemen ardından 14 Nisan’da ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye yönelik saldırısı ardından Türkiye’nin yürüttüğü harekât, fiili olarak son bulmuş oldu.

      Son olarak ABD, Türkiye’nin olası harekat ihtimaline karşın Menbiç’e sevkedilen YPG militanlarının yeniden Fırat vadisine dönmeye başladığını duyurmuştu.

      Brüksel’de ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüşen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da müzakerelere işaret ederk “Menbiç’te ABD ile birlikte hareket edeceğiz” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir