Önce vurdular, şimdi kimyasal silah araştırılsın diyorlar


ABD, Washington (HABERYİRMİ) –  Esed rejimini vuran ABD, Fransa ve İngiltere’den yeni Suriye için yeni adım attı, hazırladıkları kimyasal silah araştırma tasarısını BMGK’ne sunduğu bildirildi.

İhlas Haber Ajansının haberine göre; ABD, İngiltere ve Fransa, kimyasal saldırı iddiasıyla ilgili bağımsız bir araştırmanın yürütülmesi için hazırladıkları ortak karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sundu.

ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye’de bazı hedefleri düzenlenen operasyonla vurmuştu. Operasyonu gerçekleştiren üç ülkeden yeni bir adım geldi. ABD, İngiltere ve Fransa, kimyasal saldırı iddiasıyla ilgili bağımsız bir araştırmanın yürütülmesi için hazırladıkları ortak karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sundu. Duma’ya yönelik kimyasal saldırı ile ilgili araştırma yapılması çağrısının yapıldığı karar tasarısında, insani yardımların kesintisiz sürmesi ve Suriye’nin BM nezdindeki barış görüşmelerine katılması çağrısı yapıldı.

Duma’ya yönelik kimyasal saldırıda çok sayıda sivil hayatını kaybetmişti. Suriye rejimi iddiaları reddetmişti.

Rusya’nın tasarısı reddedilmişti

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) sunduğu, ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye yaptıkları saldırı nedeniyle kınandığı ve bu ülkeye saldırılara son vermeleri talebini içeren karar tasarısını kabul etmemişti.

Rusya’nın sunduğu tasarının kabul edilmesi için gereken 9 ‘evet’ oyu gelmemişti.

Karar tasarısını Rusya, Bolivya ve Çin desteklerken, aralarında ABD, İngiltere ve Fransa’nın da bulunduğu 8 ülke ‘hayır’ oyu kullanmış, Kazakistan dâhil 4 ülkeyse çekimser kalmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir