Rusya: Kimyasal saldırı tezgahlandı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de Doğu Guta’nın Duma ilçesinde düzenlenen kimyasal saldırının “tezgahlandığını” savundu.


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de Doğu Guta’nın Duma ilçesinde düzenlenen kimyasal saldırının “tezgahlandığını” savundu. Duma’da kimyasal saldırı yaşanmadığını ileri süren Lavrov, “Yaşanan şey, olay tezgahlanmıştır.” ifadesini kullandı.
Bölgedeki gelişmelerle ilgili BBC’ye konuşan Lavrov, Suriye’de kimyasal saldırı düzenlendiği belirtilen bölgeye ülkesinin müdahalede bulunduğu iddialarını reddederek, şöyle dedi:
“Rusya’nın bölgeye müdahale etmediğinin garantisini verebilirim. Diğer devlet başkanlarına kaba davranamam, kendi ülkemin başkanına da kaba olamam ancak Fransa, İngiltere ve ABD’nin liderlerinden bahsettiniz. Açıkça konuşmak gerekirse, onların atıfta bulunduğu tüm kanıtlar, haberlere ve sosyal medya ağlarına dayanıyor.”
Lavrov, İngiltere dahil Batılı güçlerin Rusya ile iletişim kanallarını kapattığını belirterek, taraflar arasındaki iletişim eksikliği sebebiyle ülkesi ve Batı’nın Soğuk Savaş’tan daha kötü bir durumla karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

Rejim ablukası altında bulunan Şam‘a bağlı Duma ilçesinde 8 Nisan’da meydana gelen olayda 75 sivilin hayatını kaybettiği bildirilmişti. Bu ABD, Fransa ve İngiltere, 14 Nisan’da Suriye’de rejime ait 16 ayrı hedefi füze saldırısıyla hedef almıştı. 14 Nisan’da düzenlenen saldırının, rejim ve Rus unsurlarının Doğu Guta’ya yönelik kimyasal saldırı düzenlediği gerekçesiyle yapıldığı açıklanmıştı.

Rejim ve Rusya, kimyasal saldırı düzenlemediklerini açıklamıştı. Bazı iddialara göre de Batı tarafından fonlanan Beyaz Kasklılar gibi örgütler eliyle saldırı ABD müdahalesine zemin hazırlamak üzere kurgulanmış bir provokasyon olarak tezgahlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir