Rejim ablukasındaki Humus’tan tahliyeler devam ediyor


SURİYE, İdlib (HABERYİRMİ) – Suriye’nin Kuzey Humus bölgesinden zorunlu tahliye edilen muhalifleri taşıyan konvoy İdlib kentine ulaştı.

Suriye’de Esed rejiminin yoğun saldırıları ve abluka şartları nedeniyle Kuzey Humus’ta muhaliflerin tahliyeleri devam ediyor.

Anadolu Ajansı’nın abonelerine servis ettiği habere göre; Humus’un kuzey kırsalında rejim ve destekçilerinin ablukasındaki bölgelerden yola çıkan ve 3 bin 500 kişiyi taşıyan 3’üncü tahliye konvoyu, gece yarısından sonra Hama ilinin Madik Kalesi köyünden giriş yaptı.

Son konvoyla tahliye edilen ve sayıları 9 bini aşan Humuslular İdlib ve Halep’in batı kırsalındaki geçici konaklama merkezlerine, sığınmacı kamplarına, cami ve okullara yerleştiriliyor.

Muhaliflerin rejim ile Rusya aracılığıyla yaptığı müzakereler sonucu, Humus’un kuzeyinden zorunlu tahliyeler geçen hafta başlamıştı.

Humus’un kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki 592 kilometrekarelik alan, 5 yıldır abluka altında tutuluyor. Bölgede 200 ila 250 bin kişi yaşıyor.

Bölge, Türkiye, Rusya ve İran tarafından Mayıs 2017’de Astana anlaşmaları çerçevesinde gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına alınmıştı. Ancak Esed rejimi, Doğu Guta’yı ele geçirmesinin ardından Yermük Kampı’nın yanı sıra bu bölgeye de yoğun saldırılar düzenlemeye başlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir