Hamaney talimat verdi, hazırlıklar başlıyor


İRAN, Tahran (HABERYİRMİ) –  İran’ın askıya aldığı nükleer çalışmalar dini lider Hamaney’in talimatıyla tekrar hazırlıklar başlıyor.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkesinin askıya aldığı nükleer çalışmaların yeniden başlatılması için hazırlıkların yarından itibaren başlatılması talimatını verdiği bildirildi.

İran İslam Devriminin kurucu lideri Ayetullah Humeyni’nin ölüm yıldönümü anma töreninde konuşan Hamaney, ABD’nin İran ile 2015 yılında varılan nükleer anlaşmadan geçen ay ayrılarak İran’a yönelik yeniden ekonomik yaptırımlar başlatmasını eleştirdi.

Ayetullah Hamaney, ABD’nin başlattığı ekonomik yaptırımlar için şunları söyledi:

“Bazı Avrupa ülkeleri, İran’ın hem ekonomik yaptırımları kabullenip hem de nükleer faaliyetlerinden vazgeçmesini istiyor. Bu devletlere sesleniyorum, bu rüyanız gerçekleşmeyecek. İran halkı ve devleti, hem ambargoda olup, hem nükleer faaliyetlerinin kısıtlatılmasını kabul etmeyecek.”

Uranyum zenginleştirme faaliyeti konusunda ise Hamaney, şöyle dedi:

“Nükleer Enerji Kurumu, mevcut nükleer anlaşma kapsamında, 190 bin santrifüje ulaşılması için derhal hazırlıklarına başlamalı ve Cumhurbaşkanı’nın talimatını verdiği diğer hazırlıklar da yarından itibaren başlatılmalı.”

Yorum

  1. İran gibi emperyalist islam düşmanı bir ülkenin nükleer silaha sahip olması, öncelikle müslümanlar için tehlikedir. Çünkü iranın yaptıkları ortadadır. sadece devrimden bu yana iran en az 4 milyon müslümanın ölümünde sorumludur. hamaney katildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir