Eski Abd başkanı Bush artık yok


Amerika Birleşik Devletleri bu ö-lümü konuşuyor… Eski ABD Başkanı George H. W. Bush’un 94 yaşında hayatını kay-bettiği bildirildi.

GEORGE H. W. BUSH KİMDİR
‘Baba Bush’ olarak da bilinen George H. W. Bush, 12 Haziran 1924 yılında ABD’de dünyaya geldi. George H. W. Bush’un babası da Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nda senatör olarak görev yapmıştır. ABD Temsilciler Meclisi Teksas üyesi olarak 1967 yılında siyasi hayatına başladı. 1971 yılında ABD’de Birleşmiş Milletler Elçisi olarak görev yaptı. 1976 yılında CIA’nın genel direktörü olan Bush. 1981 yılında da Başkan Ronald Reagan’ın yanında Başkan Yardımcısı seçildi.

Eski ABD Başkanı George H. W. Bush öldü

1988 yılıdnaki genel seçimlere Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak katıldı ve seçimleri kazanarak ABD’nin 41. başkanı oldu. George H. W. Bush’un dönemindeki en önemli olayı 1990 yılında Saddam Hüseyin’in Kuveyt’i işgal etmesi ve George H. W. Bush’un birçok Avrupa ve Ortadoğu ülkesinden aldığı destekle Kuveyt’e müdahale ederek Irak ordusunu Kuveyt’ten çıkartmasıdır. 4 yıl süreyle başkanlık yaptıktan sonra 1992 seçimlerinde Demokrat Partinin adayı Bill Clinton’a karşı seçimi kaybederek siyasi yaşamına nokta koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir