Neden dünyanın hiçbir ülkesi Türkiye’ye saldıramaz


Neden Dünyanın Hiç Bir Ülkesi Türkiye’ye saldıramaz! Çünkü;

1-Türkiye Stratejik konum ve yeryüzü şekilleri bakımından savunma ve saldırı da dünyanın en güçlü ülkesidir.Peki neden? 2-Türk Ordusu kendi içinde 4 ordu ya ayrılır Peki neden? 3-Neden ABD Türkiyesiz Kılını kıpırdatamamaktadır? 4-Neden Tüm dünya ülkeleri Türk Ordusundan çekinirler?

İşte Cevaplar!!!!!!

Türkiye’nin Özel Konumu

Türkiye’nin eski dünya karaları olan Asya ve Avrupa kıtalarında toprakları bulunur. Üç tarafı denizlerle çevrili yarımada özelliği taşır. Ortalama yüksekliği fazla olup (1130 m), yükseklik batıdan doğuya doğru artar. Yakın jeolojik zamanda oluştuğundan kırıklı arazisi fazladır. Bu nedenle tektonik depremler sık görülür. Maden çeşitleri fazladır. Ortadoğu ve Asya petrollerine yakınlığı, boğazlara sahip olması jeopolitik önemini artırır.

1-Türkiye Stratejik konum ve yeryüzü şekilleri Bakımından savunma ve saldırı da dünyanın en güçlü ülkesidir peki neden?

Türkiye Tam bir doğal savunma mekanizmasına sahiptir.Nasıl mı? ABD yi Örnek alıp anlatımımıza başlayalım!!! ABD Türkiyeye saldırırsa nasıl ve nerden saldırabilir.

1-AKDENİZ BÖLGESİ

Akdeniz Bölgesinde dağlar kıyıya paralel uzanır.Bu yüzden dağlar kıyı ile iç kesimler arasındaki Ulaşımı güçleştirir.Ulaşım Geçitlerle sağlanır.Peki bize saldıran Ülke Akdenizden girmeye çalışırsa ne olur. Geçitlerden geçmeyipte Dağları Aşmaya çalışırlasa Yükseye konuşlanan Türk Askeri tarafından anında Bertaraf edilirler. Akdenizde 4 tane Geçit vardır.Çubuk, Gülen ,Gürbulay ve Belen geçitleri.Peki Geçitlerden Geçmeye Çalışırlarsa Ne olur.Geçitler Dar ve Engebeli Olduğu için Öyle büyük Birlikler Oradan geçemez geçmeye Kalkışsa Anında Bertaraf edilirler.

2-KARADENİZ BÖLGESİ

Akdeniz bölgesindeki gibi Burasıda aynıdır.

Karadeniz Bölgesinde dağlar kıyıya paralel uzanır.Bu yüzden dağlar kıyı ile iç kesimler arasındaki Ulaşımı güçleştirir.Ulaşım Geçitlerle sağlanır.Peki bize saldıran Ülke Karadenizden girmeye çalışırsa ne olur.Geçitlerden geçmeyipte Dağları Aşmaya çalışırlasa Yükseye konuşlanan Türk Askeri tarafından anında Bertaraf edilirler.Karadenizde 4 tane Geçit vardır.Kop ve Zigana geçitleri.Peki Geçitlerden Geçmeye Çalışırlarsa Ne olur.Geçitler Dar ve Engebeli Olduğu için Öyle büyük Birlikler Oradan geçemez geçmeye Kalkışsa Anında Bertaraf edilirler.

DOĞU ANADOLU(DOĞU BÖLGELERİ)

Ülkemizin doğusunda yer alan bölge kabaca üçgene benzer. Marmara ve Ege Bölgeleri hariç her bölge ile komşudur. Suriye hariç bütün doğu komşularımızla sınırı vardır.

Dağları En yüksek bölgemizdir. Ortalama yükseltisi2000-2200 metredir. Bölgede dağlar üç sıra halinde uzanır.

Yükselti Çok fazla olduğundan Türkiye ye buradan herhangi bir ülkenin saldırması Mümkün değildir Saldırsa dahi Karadan herhangi Bir giriş zor olacağından Hava indirmede anaında bertaraf edilir.

EGE BÖLGESİ

Genellikle Dağları kıyıya Diktir Ve Dağlar arasında Çöküntü ovalar mevcuttur. Bu ovalar Kıyıdan içerideki diğer ovalarla ulaşımı kolaylaştırır.Buradan saldıran Ülke İçin Yüzey şekilleri fazla zorlamaz çıkarıma rahatlıkla yapılabilir.Yalnız Bu bölgede de Ovalarda hızlı ilerleyen mekanize Birlikler Yani EGE ORDUSU vardır.

Marmara bölgesindende Edirne kısmında bölge dar ve dağlarla kaplı olduğu için ordanda bir saldırı zordur.

2-Türk Ordusu kendi içinde 4 ordu ya ayrılır Peki neden?

Kara Kuvvetleri Komutanlığının genel olarak kuvvet yapısı şu şekildedir ;

4 Ordu, 9 Kolordu, 1 Piyade Tümeni, 2 Mekanize Piyade Tümeni, 1 Zırhlı Tümen, 1 Eğitim Tümeni, 11 Piyade / Motorlu Piyade Tugayı, 16 Mekanize Piyade Tugayı, 9 Zırhlı Tugay, 5 Komando Tugayı, 1 Kara Havacılık Tugayı, 2 Topçu Tugayı, 5 Eğitim Tugayı, 1 Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugayı

Bu Birlikler, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı dört Ordu ve Lojistik Komutanlık ile Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) olarak teşkilatlandırılmıştır.

Ege ordusu egeden gelebilecek herhangi bir saldırıya anında ve misli ile cevap vermek için kurulmuştur.

Kısaca

1.ordu marmara – karadeniz 2.ordu güneydoğu anadolu 3.ordu karadeniz-doğu anadolu ege ordusu; ege – akdeniz 3-Neden ABD Türkiyesiz Kılını kıpırdatamamaktadır?

Çünkü türkiyenin Bölgeye hakim olması jeopolitik ve eostratejik konumundan dolayı O ÇOK ÖVDÜĞÜNÜZ ABD TÜRKİYESİZ KILINI KIPIRDATAMAZ .KIPIRDATTI ŞİMDİ BİN PİŞMAN.

4-Neden Tüm dünya ülkeleri Türk Ordusundan çekinirler?

1-Çünkü şanlı Türk ordusu dünyaya kendini kanıtlamış çok kaliteli bir ordudur. Dünyanın her türlü noktasına çok hızlı ve binlerce asker indirebilecek güçtedir. Her an her koşulda indirme yapabilme yeteneğine sahiptir. Dünyada tek seferde en hızlı çıkartma yapabilen en hızlı hava indirme yapabilen ve tek seferde en çok asker çıkarabilen ülke Türkiye dir.

2-Türk ordusu kara kuvvetleri bakımından dünyanın en güçlü ordusudur. 3-Dünyada en iyi gerilla savaş taktiğini uygulayan ordu türk ordusudur. 4- Dünyanın en kaliteli ve en güçlü özel kuvvetlerine ve komandolarına sahiptir.

ve dünyanın en iyi savaş pilotlarına ve dünyadaki sayılı hava kuvvetlerindendir. Türk hava kuvvetleri kabiliyet bakımından abd den güçlüdür.bu kabiliyetini ırak taki terör kamplarına nokta atışı yaparak tekrar göstermiştir. Abd bile bizim pilotları hayretle seyretmektedir.

lütfen kendi ülkenizi ve kendi ordunuzu küçük görmeyelim.

Yorum

  1. Ordumuzu kucuk gormuyoruzda,silahlarmiz simdilik yeterli degil.Daha cok silah,daha modern,ileri teknolojik silahlar lazim bize.Bir tane bile destroyerimiz yok.Orta menzilli,uzun menzilli bombardima ucaklarimiz varmi? Hep savunmada kaliyoruz. Bu olmaz,cok saldiri silahimiz olmasi lazim.Askerimiz iyidir amma silahimiz halen tam yeterli degildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir