Canlı yayında dünyaya duyurdu


Venezuela’nın seçilmiş resmi Devlet Başkanı Nicolas Maduro, “Hiçbir koşulda istifa etmeyeceğim” dedi. Maduro, başta ABD olmak üzere görevi bırakmasını isteyen pek çok ülkeye rest çekti.

Başkanlık yaptığı hükümetin görev süresinin dolacağı 2025 yılına kadar ülkesini halkın çoğunluğunun istediği yönde yönetmeye devam edeceğinin garantisini verdi.

“PALYAÇO…”

Kendisini ABD’nin desteği ile geçici devlet başkanı olarak açıklayan Juan Guaid’ya “palyaço” benzetmesi yapan Maduro, ABD’nin desteklediği Guaido için, “Kamuya açık alanda kendi kendini başkan ilan eden bir adamın haksız sözlerinden bir şeyler çıkarmaya çalışıyorlar” açıklamasını yaptı.

“Trump kendisini dünyanın polisi zannediyor”

Maduro,  Trump’a yönelik, “Venezuela’daki fiili hükümete, halka ve demokrasiye karşı bir darbe dayatmak isteniyor. Donald Trump kendisini dünyanın polisi ve Latin Amerika ile Karayipler lideri olduğuna inanma deliliğini yaşıyor” dedi.

Mike Pence’e çok sert cevap verdi

Maduro ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in açıklamalarına ithafen ise, “ABD Başkan Yardımcısının sözlerinden başkanının çaresizliğini görebiliyorum. Nefreti ve çılgınlığı görebiliyorum. Hukuku zorlayacaklarını görebiliyorum. ABD hükümeti en kötü delilik senaryosunu zorluyor” ifadelerini kullandı.