Erdoğan Bolton’u yolladı


Türkiye ziyareti öncesi İsrail’de, “ABD askerleri, Suriye’nin kuzeyindeki Kürtleri korumaya yönelik bir anlaşma olmadan çekilmeyecek” açıklamasıyla tepki gören ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ülkesine döndü.

Ankara’da Cumhurbaşkanılığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile görüşen Bolton, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da randevu istemişti. Ancak skandal açıklamaları nedeniyle kendisine randevu verilmedi.

ERDOĞAN GRUP TOPLANTISINDA TEPKİ GÖSTERDİ

AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bolton’un sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“TE-RÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE EDEN TEK ÜLKE TÜRKİYE’DİR”

“Mahalli seçimler ve ana muhalefet sorunumuzla uğraşırken, ekonomik tedbirleri ele alırken, ülkemizin çıkarlarını korumayı ihmal etmedik. Suriye meselesinde kritik bir dönemden geçiyoruz. Suriye’nin toprak bütünlüğü, yeni anayasa ve özgür seçimler konusunda aynı kararlı duruşu sergiliyoruz. 3.5 milyonun üzerinde Suriye sığınmacıyı barındıran ülke olarak en büyük insani yükü biz üstlendik. Te-rör örgütleriyle gerçek anlamda mücadele eden tek ülke Türkiye’dir. DEAŞ’ı etkisiz hale getirip darmadağın eden Türkiye olmuştur. Kahraman askerlerimiz tarafından söndürülen DEAŞ balonu sonrası Suriye toparlanma sürecine girdi.

BOLTON YPG KİMDİR TANIMIYOR

Ancak Bolton’un verdiği mesajı yutmamız mümkün değil. Bunlar bu ülkede benim Kürt vatandaşım kimdir, YPG kimdir sanırım bunları tanımıyorlar. PKK-YPG/PYD benim Kürt kardeşlerimin temsilcisi olamaz. Biz bu te-rör örgütü mensuplarını ister Kürt vatandaşlarımızın, ister Arapların içinden çıkmış, ister Türklerin içinden çıkmış olsun te-röristse hakkından geliriz. Te-rörist olacak, bunlar Kürt, bunlara dokunmayın… Yok böyle bir şey. Te-röre yeni bir tarif mi geliştirdiniz? Te-röre yeni bir tarif mi geliştirdiniz? Te-röristse gereğini yaparız. Bolton çok ciddi yanlış yapmıştır. Suriye’deki te-rör koridoru içinde yer alanlar gerekli dersi alacaktır.”