Erdoğan İzmir’de


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “AK Parti İzmir Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Programı”nda konuştu.

“Çaka Bey’den bu yana 9 asırdır Türk şehri olan İzmir’in sevinci hepimizin sevinci olduğu gibi acısı da hepimizin ortak acısıdır.” diyen Erdoğan, “Biz İzmir’i tüm gönül coğrafyamızın kalbi olarak görüyoruz. İzmir’de yanan meşale tüm coğrafyayı aydınlatan meşaledir.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan satır başları şu şekilde:

“Konuşmama başlarken, kahraman şehit polisimiz Fethi Sekin’i rahmetle anıyorum. Fethi Sekin kardeşimiz tüm dünyaya tarihi bir mesaj vermiştir.
Bugün buraya mahalli seçimlerdeki adaylarımızı İzmir’e ve Türkiye’ye tanıtmak için geldik. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımızla birlikte bugün adaylarımızı tanıtacağız. 31 Mart gecesine kadar devam edecek seçim çalışmalarında kendilerine başarılar diliyorum.

Biz İzmir’i tüm gönül coğrafyamızın kalbi olarak görüyoruz. İzmir’de yanan meşale tüm coğrafyayı aydınlatan meşaledir. Kardeşlerim, İzmir’in dağlarında çiçekler açar diyoruz ya, o çiçekler bizim istiklal aşkımızın çiçekleridir. Birliğimizin, dirliğimizin çiçekleridir. Bize göre İzmir’in sınırları Viyana’dan Adriyatik’ten Doğu Türkistan’dan Karadeniz’in kuzeyinden başlar. Çaka Bey’den bu yana 9 asırdır Türk şehri olan İzmir’in sevinci hepimizin sevinci olduğu gibi acısı da hepimizin ortak acısıdır.

81 MİLYONUN ŞEHRİ

Gazi Paşa’nın muhterem valideleri de burada yatıyor. İzmir, Gazi Paşa’dan Çaka Bey’e kadar bu toprakları vatan yapma sevdamızın sembolü olmaya devam ediyor. İzmir sadece İzmirlilerin değil, 81 milyonun şehridir. Bu salonda Çaka Beylerin kahramanlığı, mangal yürekli efelerin istiklal azmi var. Bu salonda İzmir’i gavura yar etmeyiz diyerek silaha davranan fedailerin memleket sevgisi var. Bu vesileyle bin yıldır vatanımızın istikbali ve istiklali için mücadele eden kahramanlarımızı rahmetle yad ediyorum.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK İHRACAT RAKAMI

Bu şehir, bizim hep gündüz hayalimizde, gece düşümüzde olmuştur. İzmir, aslan yatağına sokulan tilkilere karşı mücadeleye hazır mıyız? Rabbim hepinizden razı olsun. İzmir’de sadece vatanımızın bağımsızlığının değil, ekonomik bağımsızlığının temelini de attık. İzmir İktisat Kongresi’yle başlayan kalkınma hamlemiz daha sonra maalesef sekteye uğradı. Kur faiz enflasyon üçgeninde maruz kaldığımız saldırıya rağmen, 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 4.5 büyüdük. Dün 2018 ihracat rakamları açıklandı. İhracatta Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştık. Hedefimiz 170’i yakalamaktı, kıl payı geride kaldık. Telafi edip, daha da ileri gideceğiz inşallah. İstihdamda 2018 yılının ilk 10 ayında 1 milyon kişinin üzerinde artış yaşandı.

İZMİR BİR BAŞKA GÜZEL OLACAK

Son 16 yıldır İzmir’e, 67 katrilyon yatırım yaptık. İzmir’e yapılan yatırım bu. İzmir’i hiçbir zaman ihmal etmedik. Bu yatırımların yapılması gerekirdi, bu yatırımları yaptık. Eğitimde 9 bin adet yeni derslik yaptık. 3 yeni devlet üniversitesi kazandırdık. Önümzüdeki 3 yıl içerisinde 14 bin kapasiteli 6 yeni yurt daha İzmir’e kazandırıyoruz. Sporda, 15’er bin kapasiteli Göztepe ve Alsancak Stadyumlarının yapımı devam ediyor. İzmir’de 18 bin kapasiteli konut projesini hayata geçirdik. Laf yok, icraat yok. İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi yapılıyor. 2 bin 60 yatak kapasiteli olan bir dev şehir hastanesine de İzmir’imiz kavuşuyor. Yaparsa AK Parti yapar. Fakat iktidar, yerel yönetim iktidarıyla bütünleştiği zaman İzmir bir başka güzel olacak.

ÇEVRECİ BİZİZ BİZ

İzmir’in çöpleri modern depolamayla mı depolanıyor, vahşi depolamayla mı? İzmir bu asırda vahşi depolama yapıyor. İzmir’e bu yakışıyor mu? CHP demek çöp demektir, CHP demek hava kirliliği demektir, CHP demek yolsuzluk, rüşvet, yokluk demektir. İnşallah Nihat Zeybekci kardeşimin buraya belediye başkanı olmasıyla birlikte bu vahşi depolamalar yerini modern depolamaya terk edecektir. Bununla ne olacak? Enerji üretimi, kompost gübre olacak. Bu vahşi depolamanın olduğu yerler kalkacak, buralarda millet bahçeleri olacak. Çevreci biziz biz. Bunlar çevrecilikten anlamaz. Biz bunun icraatini yaptık.

İzmir’in bölünmüş yol uzunluğu 827 kilometreye biz çıkardık biz. AK Parti ve Binali Bey’in burada çok büyük emeği var. İstanbul-İzmir arasını 8 saatten 3.5 saate indirecek otoyolun tamamı bugün bitiyor. AK Parti yapıyor. Maliyeti ne biliyor musunuz? Maliyeti 2 katrilyon lira olan Menemen Aliağa Çandarlı otoyolunun yapımı devam ediyor. Onu inşallah bu yıl tamamlıyoruz. İzmir-Manisa yolu üzerindeki Sabuncubeli tüneli ne canlar aldı, ne sıkıntılar yaşattı. Şimdi o tüneli hallettik mi, hallettik. Nereden nereye? Bunların dışında şu an toplamda maliyeti 2 katrilyon 140 trilyon lira olan 21 yol projemiz bulunuyor. İzmir-Ankara arasını 3.5 saate düşürecek tren hattının inşası sürüyor.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE

Göreve geldiğimizde, İzmir’in çürük çarık bir havaalanı vardı. Havalimanını biz yaptık. Ardından ikinci havalimanının yapımını başladık. İzmir’in içme suyu problemini biz çözdük. Barajı yaptık, suyu getirdik. Büyükşehirlerde su sorununu büyükşehir belediyelerinin kendisinin çözmesi gerekir. İstanbul’un sorununu geldik biz çözdük. Sektörler oluşmuştu. İstanbul’a dağları delerek su getirdik. Biz Ferhat’tık Ferhat. İzmirli çiftçilerimize toplamda 3.5 katrilyon tutarında tarımsal destek verdik. Bay Kemal diyor ya çiftçi az, susuz. Bak verdiğimiz destekten bahsediyorum. Bu ay sonuna kadar ödenecek tarımsal desteklerin müjdesini İzmir’den veriyorum. Toplam 2 milyar 35 milyon TL destek vereceğiz.

Güneydoğu’da bölücü te-rör örgütünün desteğindeki malum belediyeler oraları rezil etti. Susuz bir Güneydoğu, biz orayı bile kayyum tayinleri ile onlardan aldık. Tavsiye ederim, gidin Diyarbakır’ı, Şırnak’ı, Van’ı, Mardin’i görün. Hepsini değiştirdik. Tanımazsınız. İnanın İzmir’den farkı yok. Çok daha güzel. Dört gidiş, dört geliş yollar. İnşallah, İzmir’in de tüm geri kalmış yönlerini Nihat kardeşimle açacağız. İzmir çok daha farklı bir konuma gelecek. İzmir’i marka şehir yapacak projeleri, önümüzdeki dönemde büyükşehir belediyemiz ve ilçe belediyelerimizle hayata geçireceğiz.”