Kalın’dan sert açıklama geldi


ABD’nin Suriye’den çekilme tartışmaları sürerken Donald Trump’tan tepki çeken bir açıklama geldi. Trump, “DEAŞ’ın mülki halifeliğinin kalan az kısmını sert ve birçok yönden vurmaya devam ederken uzun zamandır gerçekleşmesi gereken Suriye’den çekilmeye başlıyoruz.” dedi ve açıklamalarına şöyle devam etti.

“TÜRKİYE’Yİ EKONOMİK OLARAK MAHVEDERİZ” 

Tekrar toparlanırsa yakınlardaki üslerden tekrar saldıracağız. Kürtler’e saldırırlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvedeceğiz. 20 millik güvenli bölge kuracağız. Aynı şekilde Kürtler’in de Türkiye’yi provoke etmesini istemiyoruz. Rusya, İran ve Suriye, ABD’nin doğal düşmanları DEAŞ’ı Suriye’de imha etmesinin uzun dönemde faydalananları olacak. Biz de faydalanacağız ama şu anda askerlerimizi eve getirme zamanı. Sonsuz Savaşları Bitireceğiz.” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: TÜRKİYE KÜRTLERLE DEĞİL TE-RÖRİSTLERLE SAVAŞIYOR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye yönelik küstah açıklamasına cevap verdi. Kalın; “Türkiye, Kürtlerle değil teröristlerle savaşıyor. Kürtleri ve Suriyelileri tüm te-rör tehditlerine karşı koruyacağız. Kürtleri, PKK ve onun Suriye kolu PYD/YPG ile eş tutmak ö-lümcül bir hatadır. ABD’den stratejik ortaklık yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyoruz” dedi.