Yeni Suriye id-diası


Amerikan New York Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme işleminin tamamlanması için 4 ay süre verdiğini iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 14 Aralık 2018’de yaptığı telefon görüşmesi sonrasında Suriye’den “tam ve hızlı” çekilme kararı alan Trump, dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, çekilme işleminin “yavaşça” gerçekleşeceğini açıklamıştı.

“TRUMP ÇEKİLME İÇİN 4 AY SÜRE VERDİ”

Bu açıklamaların ardından New York Times gazetesinden flaş bir iddia ortaya atıldı. Gazete, iki Amerikalı yetkiliye dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesi için 4 ay süre verdiğini öne sürdü.

Irak üzerinden Suriye’ye yığınak yapan ABD’nin yine Irak üzerinden Suriye’yi terk etmesi bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Irak’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Trump’ın, ülkede DAEŞ ile mücadeleden sorumlu General Paul J. LaCamera’ya birliklerin çekilmesinin birkaç süreceğini söylediği belirtildi.

Bu iddianın peşine düşen CNN International kanalı ise, Beyaz Saray’daki kaynaklarıyla iletişime geçti. Ancak CNN, Beyaz Saray’ın kendilerine bu konuda bir cevap vermediğini aktardı.

ÇEKİLME TRUMP’IN SEÇİM VAADİYDİ

ABD askerlerinin Suriye’den çekilme sözü, Trump’ın kampanya sürecinde verdiği bir seçim vaadiydi. haber7