Abd’den Ankara’ya beklenmedik ziyaret


ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in yarın Ankara’ya gelere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceği belirtildi.

Kushner’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul edilmesi bekleniyor.

Görüşmede, Suriye ve te-rörle mücadele başta olmak üzere bölgesel konular ve ikili ilişkilerin ele alınacağı belirtiliyor. Trump’ın damadı Kushner’in ziyaretinin günü birlik olacağı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan dışında herhangi bir isimle görüşmeyeceği kaydedildi.

İSRAİL- FİLİSTİN POLİTİKASINI YÖNETİYOR

Jared Kushner, ABD’nin Körfez’deki müttefiklerine düzenlediği ziyaret sırasında Sky News Arabia’ya bir röportaj verdi ve ABD’nin İsrail-Filistin çatışmasını sonlandırmak için bir barış planı hazırladığını söyledi.

ABD’li yetkililer daha önce Kushner’in 1 haftalık gezisinde sadece barış planının ekonomik yansımalarıyla ilgileneceğini belirtmişti ancak Kushner verdiğini röportajda sunulan teklifin ‘çok detaylı bir siyasi plan’ olduğunu söyledi.

Kushner, teklifin sınırlar oluşturmak ve statü problemlerini çözmekle de ilgili olduğunu belirtti. Trump’ın damadı ve danışmanı olan Kushner, Washington’ın İsrail-Filistin politikasını yöneten isim olarak biliniyor.

SON DAKİKA DEĞİŞİKLİĞİ

Yapılan son dakika değişikliği ile ABD Başkanı Trump’ın başdanışmanı ve damadı Kushner yarın Ankara’ya gelecek.

Kushner’in, İsrail-Filistin meselesine çözüm bulmak amacıyla Trump yönetimi tarafından hazırlanan ”Yüzyılın Anlaşması” planına ekonomik destek kapsamında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Umman, Bahreyn ve Katar’ı kapsayan bir Körfez turuna çıkacağı açıklanmıştı.