Erdoğan Çipras’tan darbecileri istedi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Çipras Aleksis Çipras, Beştepe’deki görüşme sonrası ortak açıklama gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmedeki satır başları şu şekilde:

“FETÖ’CÜ DARBECİ ASKERLERİN İADESİ”

Erdoğan, “Teröre karşı ortak tutum takınmalıyız. Yunanistan’dan beklentimiz FETÖ, PKK, DHKP-C terör örgütü mensuplarının sığındığı güvenli bir ülke haline gelmemesidir. Görüşmelerde, FETÖ’cu darbecilerin ülkemize iadesine yönelik beklentilerimizi, Yunanlı dostlarımızın bir kez daha dikkatine getirmiş olduk. İzmir ve Selanik arasında yolcu ve yük taşıma imkanı sağlayacak deniz seferlerinin başlatılması, İstanbul ve Selanik arasında hızlı demiryolu hattı kurulması ve İpsala Kipi Gümrük Kapısında ikinci köprünün tamamlanmasına dair projeleri görüştük” dedi.

“AB, VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMADI, SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEDİ”

Avrupa Birliği’ni eleştiren Erdoğan, “Başta vize serbestisi olmak üzere 18 Mart Mutabakatı’ndan doğan sorumluluklarını hayata geçirmemiştir. Biz nasıl sözlerimizi tutuyorsak, Avrupa Birliği tarafının da ahdine vefa göstermesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÇİPRAS: KENDİ ÇAPIMDA BİR REKOR KIRDIM

Çipras’ın konuşmasından satır başları: “15 Temmuz darbe girişimi, aramızdaki iyi ilişkileri sekteye uğratan bir gelişme oldu. O gece, ben size ilk telefon eden liderlerden birisiydim. Biz demokrasiyi destekleyen bir ülkeyiz. Bölgedeki sorunlara mahkum olmak zorunda değiliz. Sorunlara barışçıl bir çözüm bulmak için çaba harcamaya devam ediyoruz. Kendi çapımda bir rekor kırdım, Türkiye’yi Başbakan olarak 4 kez ziyaret ettim.”