‘Türkiye makarna verdi altın aldı’


İngilizler’den yeni bir iddia geldi. ” Türkiye makarna verdi, altın aldı” Türkiye ile Venezuela arasındaki iş birliği, dünyada bazı ülkelerde büyük rahatsızlık yarattı. Bu ülkelerin başında ABD ve İngiltere geliyor.

İngiliz medyası, iki ülke arasındaki ticaret anlaşmalarından oldukça rahatsız durumda. İngiliz haber ajansı Reuters, uluslararası yaptırımlara maruz kalan Venezuela’nın, altın ticaretini inceledi.

ALTIN KARŞILIĞI MAKARNA VE SÜT TOZU

Ajansa göre, altının önemli bölümü, işlenmemiş olarak Türkiye’ye gönderiliyor ve karşılığında temel gıda maddeleri alınıyor. Bu gıda maddelerinin başında ise Venezuela’nın çok ihtiyaç duyduğu makarna ve süt tozu geliyor.

Haberde resmi kayıtlara göre, Venezuela bu yolla, 2018 yılı içinde Türkiye’ye 900 milyon dolar değerinde işlenmemiş altın gönderdi.

Öte yandan ajans Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Venezuela Lideri Nicolas Maduro arasındaki iyi ilişkiye de dikkat çekti.

ABD ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR

ABD, Maduro’nun elindeki altınları kullanmasını engellemek için yaptırımlara başvuruyor. Donald Trump yönetimi, bu kapsamda İngiltere’ye de Venezuela’nın, İngiltere Merkez Bankası’na koyduğu 1.2 milyar dolarlık altın stokunu dondurması için baskı yapıyor. Ensonhaber