Makron ve Ermeni lider Türkiye’ye bunu dedi


Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında yaşanan gerilim bugün de devam ediyor. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Türkiye’yi hedef aldı. Ermenistan Savunma Bakanlığı ise, Azerbaycan’ın Türk İHA’larını kullanarak, hava savunma sistemlerine yakalanmadan uzaktan operasyonlar yaptığını söyledi.

27 Eylül Pazar sabahı Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine a’teş açması üzerine çatışmalar başlamıştı. Azerbaycan ordusu karşı sal’dırı başlatmış ve bazı yerleşim birimlerini işgalden kurtarmıştı. Her iki ülkede sa’vaşa hazırlık için seferberlik ilan ederken, karşılıklı açıklamalar gelmeye devam ediyor.

MACRON VE PAŞİNYAN’DAN SKANDAL AÇIKLAMALAR

Letonya’ya ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, başkent Riga’da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Dağlık Karabağ’da Pazar günü başlayan ça’tışmaların ardından yaptığı açıklamaların “tehlikeli” ve “münasebetsiz” olduğunu söyledi. Türkiye’yi sa’vaş yanlısı olmakla suçlayan Fransız lider, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ı askeri yollarla kontrolü altına almasının da kabul edilemez olduğunu belirtti. Macron ayrıca, Türkiye’nin Dağlık Karabağ’daki ça’tışmaya müdahil olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını da sözlerine ekledi. (BBC Türkçe)

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile barış görüşmelerine hazır olmadıklarını açıkladı. Washington Post yazarı David Ignatius’a röportaj veren Paşinyan, Türkiye ve Azerbaycan’a suçlamalar yöneltti. Ermeni lider, Ankara’nın Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’yu istikrarsızlaştırdığını iddia ederek, Türkiye’nin yeni hedefinin Kafkasya olduğunu söyledi.

ERMENİSTAN: AZERBAYCAN BİZİ UZAKTAN VURUYOR

Ermenistan Savunma Bakanlığı ise, Azerbaycan’ın Türk İHA’larını kullanarak, hava savunma sistemlerine yaklaşmadan uzaktan operasyonlar yaptığını söyledi. Stepanyan, Azerbaycan Ordusu’nun havadan karaya uzun menzilli fü’zeler kullandığını belirtti.

2 BİN 300 ERMENİ ASKERİ ÖLD’ÜRÜLDÜ, S-300 İMHA EDİLDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, gece boyunca şid’detli ça’tışmaların devam ettiği aktarıldı. Açıklamada, “27-30 Eylül tarihlerinde 2 bin 300 Ermenistan askerinin öld’üğü ve yaralandığı, yaklaşık 130 tank ve zırhlı aracın, 200’den fazla top ve fü’ze sisteminin, yaklaşık 25 hava savunma sisteminin, 6 komuta yönetim ve komuta gözlem mıntıkasının, 5 mühimmat deposunun, yaklaşık 50 tanksavar si’lahının ve 55 otomobilin imha edildiği” bildirildi. Açıklamada, dünkü ça’tışmalarda, işgal altındaki Hocavend ilinin Şuşakend bölgesinde Ermenistan’a ait 1 S-300 sisteminin de etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Haber7