Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan dikkat çeken atama


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği görevine, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un okul arkadaşı Ali Onaner’i atadı. Fransız medyası haberi ‘barış dalı’ olarak yorumlasa da Onarer’in attığı tweet pek öyle demiyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 54 büyükelçinin yeni büyükelçilik ve daimi temsilcilik görevlerini tebliğ etti. Özellikle ABD, Fransa, Almanya ve Suudi Arabistan’da yapılan yeni atamalar oldukça önem taşıyor.

Macron’un okul arkadaşı Paris büyükelçisi oldu

Son dönemde ilişkilerin gergin olduğu Fransa’ya yapılan atama da dikkat çekti. Tunus Büyükelçisi Ali Onaner bundan sonra Paris’te görev yapacak.

Onaner, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un okul arkadaşı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Macron’u tebrik etmiş, bir de fotoğraflarını paylaşmıştı.

Fransız medyası da bu atama kararını ‘barış dalı’ olarak yorumluyor. Haftalık haber dergilerinden La Point gelişmeyi, “Macron’un dostu Onaner Paris Büyükelçisi olarak atandı” başlığıyla duyurdu.

Fransa’nın siyasi liderlerinin ve önemli yöneticilerinin mezun olduğu en prestijli yüksek okullarından Ulusal Yönetim Okulu’nda Onaner ile Macron’un 2002-2004’te birlikte eğitim gördüğünü ortaya çıktı.

ALİ ONANER’İN ATTIĞI TWEET

Tunus Büyükelçi iken Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin gerildiği dönemde Macron’u etiketleyerek tweet atan Onarer; “Okul arkadaşım Emmanuel Macron’a dostça bir tavsiye: İlerle, bekleme yapma, devam et” açıklamasını yapmıştı.