Erdoğan’dan Abd yaptırımlarına net cevap


ABD’nin Türkiye’yi CAATSA ile karşı karşıya getirmesini eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bunun Türkiye’ye karşı bir saygısızlık olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyaretinde medya ziyaretçileriyle bir görüşme gerçekleştirdi. Medya temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021 yılının ekonomik açıdan büyük önem taşıdığını vurguladı.

ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararını değerlendiren Erdoğan, ABD’deki devir teslim töreninden sonra akışın daha net görüleceğine dikkat çekti.

“TÜRKİYE’YE YAPILAN SAYGISIZLIKTIR”

Bir NATO ülkesi olan Türkiye’ye CAATSA ile yaptırım uygulanmasını sert eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye bir NATO ülkesidir. Amerika da bir NATO ülkesidir. Kaldı ki NATO’nun ilk 5’i içerisinde Türkiye önemli bir ülkedir. Yani sıradan bir ülke değildir.

Gerek Sayın Trump döneminde gerek Sayın Obama döneminde her zaman iftiharla ‘Türkiye gibi bir NATO ülkesine sahibiz’ denilirken, şu anda Amerika’nın kalkıp CAATSA diye bir olayla Türkiye’yi karşı karşıya getirmesi, bir defa NATO’daki çok önemli bir ortağına yapılan bir saygısızlıktır. Ben olaya böyle bakıyorum.” dedi.

“BIDEN, BENİ İYİ TANIYAN BİRİSİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu ifadeler: “Şu anda Trump bu işi bırakmadan bu hangi konuma varır onu bilemiyorum ama ben 4 yıllık Trump döneminde Amerika ile herhangi bir sıkıntılı iletişim kurmadım. Tam aksine çok daha olumlu adımlar attım birçok konuda.

Öbür tarafta Sayın Obama’nın -ki bir Demokrat- 8 yıllık döneminde de ben onunla çalıştım. ‘Benim dünyadaki ilk 5 dostum arasında en önemlilerinden bir tanesi Erdoğan’dır’ dediği kişiyim. Şu anda Demokratlar iş başına geliyor. Dolayısıyla ne oldu da şu anda Türkiye’ye böyle bir CAATSA yaptırımına gidilecek? Kaldı ki Biden, evimde beni rahatsızlığımda ziyaret eden birisidir.

Kendisiyle Amerika’da birkaç kez görüşmüş birisiyim. Beni iyi tanıyan birisi. Ben de onu iyi tanıyorum ama bir kez bir açıklaması oldu, ben cevap dahi vermedim. Şimdi böyle bir şey, dünyada siyasiler arasında asla tevessül edilmeyecek bir konudur. Fakat ben bazı şeylere alıştığım için diyorum ki Amerika’da devir teslim yapıldıktan sonra herhalde akışı çok daha iyi göreceğiz. Onun için bize düşen ‘men sabera zafera’; sabredeceğiz ve göreceğiz.”