Fransa Cumhurbaşkanı Macron Erdoğan’a mektup yazdı


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistan dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çavuşoğlu, 20 ocakta göreve başlayacak olan Başkan Biden döneminde Türk-Amerikan ilişkilerinin daha öngörülebilir olmasını beklediklerini söyledi ve ekledi, “Bir yol haritası hazırlıyoruz ama gerçekleri de biliyoruz. Ön yargılı değiliz.”

Öte yandan Fransa ile gerilen ilişkilerde de olumlu gelişmeler yaşanıyor. Çavuşoğlu, Macron’un Başkan Erdoğan’a bir mektup yazdığını belirtti, görüşmelerin başlayacağını ifade etti.

“Macron, Cumhurbaşkanımıza mektup yazdı”

– Türkiye-Fransa ilişkilerinde yeni bir dönem mi başlıyor?

Fransa ile ilişkilerimiz, Peygamber efendimize ve Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar, devlet binalarında afişlerin asılması ve bunların, ifade özgürlüğü gibi nitelendirmesinden sonra gerildi. Biz de cevaplarımızı verdik. Kendi milli eğitim bakanlarıyla ilgili bir iki karikatür olunca onları hemen yasakladılar. Ama bizim kutsalımıza gelince ifade özgürlüğü diyorlar. En son Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian ile yaptığımız görüşmede ‘bir yol haritası üzerinde çalışalım’ diye mutabık kaldık. Sonra Cumhurbaşkanımız, Sn Macron’a bir geçmiş olsun mektubu gönderdi ve yeni yılını tebrik etti. Ve arkasından Fransızlar 4 alanda istişarelere başlayalım diye bize geri döndüler, biz de tamam dedik. İki gün önce de Macron’un mektubunu aldık, gayet olumlu. İlişkileri geliştirme isteği, Türkiye’ye atfettikleri önemin yanı sıra Avrupa için Cumhurbaşkanımızla görüşmeyi de arzu ettiğini vurgulayan, güzel pozitif, hatta hitabı Türkçe bir mektup aldık. (Mektup, el yazısı ile ‘Değerli Tayyip’ diye başlıyor) Cumhurbaşkanımız da ‘memnuniyetle görüşürüz’ dedi. Önce video konferans ve telefon görüşmesinden bahsediliyor.