Moskova’dan Tel Aviv’e mesaj geldi


Gazze’de kat’liam yapan İs’rail yönetimi, a’teşkes konusunun değerlendirildiğini açıkladı.

Günlerdir Şeyh Cerrah’ta Filistinlilerin evlerine hukuksuz şekilde el koyan ve gerginliği tırmandıran İs’rail yönetimi, daha sonra Mescid-i Aksa’ya saldırmıştı. İs’rail polisi, Aksa’da iftar eden ve ibadet yapan Müslümanları hedef almış, göz yaşartıcı gaz ve plastik mer’mi kullanmıştı.

Filistinliler ise Harem-üs Şerif’ten ayrılmayarak, nöbet tutmaya başlamıştı. İs’rail polisi ise ertesi sabah, işgal altındaki Mescid-i Aksa’da baskınları önlemek için nöbet tutan Filistinlilere müdahale etmişti. Bu müdahale sonrası yüzlerce Müslüman yaralanmıştı. İşgalci Tel Aviv yönetimi ise daha sonra Gazze’ye saldırılar başlattı.

– Gazze sınırındaki İs’rail güçleri, kentin kuzeyindeki Beyt Hanun’da bir evi top atışıyla vurdu. İs’rail sa’vaş uçakları da Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’ta 3 katlı bir eve saldırdı. Gazze’nin batısındaki Filistin direnişine ait bir noktaya da hava saldırısı düzenleyen uçaklar, Deyr el-Belah bölgesinde de bir ev ile tarım alanlarını vurdu.

– Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın İs’rail’e Gazze Şeridi’nde sivil can kaybının artmasına yol açacak adımların kabul edilemez olduğunu söylediğini açıkladı.

A’TEŞKESİ DEĞERLENDİRİYORUZ

– Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan askeri yetkili, “İs’rail, Gazze’deki hava harekatını durdurmak için koşulların doğru olup olmadığını değerlendiriyor. A’teşkes için doğru anın ne zaman olduğuna bakıyoruz” dedi. Aynı haberde, İs’rail’in gerekli görülmesi halinde operasyonları sürdürme yönünde karar alabileceği de altı kaydedildi.

Askeri kaynak sözlerinin devamında şunları kaydetti:

“Sorulması gereken soru Ha’mas’ın İs’rail’e ro’ket a’teşlemeyi tekrarlanamayacağı mesajını anlayıp anlamadığı. Bunu Ha’mas’ın kapasitesini azaltmak için bir fırsat olarak değerlendirdik.”

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI YİNE ARTTI

– İs’rail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda şe’hit düşenlerin sayısı 63’ü çocuk, 36’sı kadın olmak üzere 221’e, yaralı sayısı da 1509’ye çıktı.

Haber 7