Adalet Bakanı Bozdağ ilk emrini verdi


Abdulhamit Gül’ün yerine Adalet Bakanlığına getirilen Bekir Bozdağ, ilk iş olarak kadın ci-nayetleri, şid-det, çocukların cin-sel is-tismarı gibi toplumda sinir uçlarına dokunan olaylarla ilgili talimat verdi.

İkinci kez Adalet Bakanlığı koltuğuna oturan Bekir Bozdağ, bakanlık bürokratlarıyla yaptığı görüşmelerde ilk talimatını da verdi. Bozdağ’ın öncelik verdiği konu, Türkiye gündeminin ön sıralarından düşmeyen kadın ci-nayetleri ve bunun sonrasında şüphelilere dönük işlemler oldu.

Bozdağ, bu konularda infiale neden olan kararların ortadan kalkması için yasa ya da genelge ne gerekirse yapılacağını belirtip bu konularda taviz vermeyeceğini de göstermiş oldu.

Bozdağ, yaptığı ilk toplantılarda yargının sorunlarını masaya yatırırken “Özellikle kadına şid-det ve cin-sel is-tismar başta olmak üzere kamuoyunda tepkilere neden olan olaylarda tutuklama verilmesi gerekiyorsa verilmeli” dedi.

Adalet mahkemede gerçekleşsin
Bozdağ, birçok olayda şüphelilerin önce serbest bırakılıp daha sonra sosyal medya ve kamuoyu baskısı ile tutuklandığını hatırlatarak, “Mahkemelerin şüphelileri bırakıp kamuoyu baskısı ile yeniden tutuklaması yanlış. Adalet mahkemelerde tecelli etsin Twitter’da değil” diye konuştu.

Rahatsız edici karar olmamalı
Mahkemelerin bu kadar önemli ve hassas konularda dikkatli olması, vicdanları rahatsız eden kararlar vermemesi gerektiğinin altını çizen Bozdağ, “Yasal eksiklik varsa düzenleme yapalım” talimatı verdi.

Bozdağ’ın talimatı ile birlikte gerekli çalışmalar başladı. Kısa süre içinde bu konuda kamuoyunu rahatlatan adımların atılması bekleniyor.