Putin intikam için harekete geçti


Ukrayna’nın Rusya Donanmasına ait Moskova kruvazörünü Neptün füzeleriyle vurmasının ardından, Rusya Savunma Bakanlığı “Topraklarımıza yönelik sabotajlara misilleme olarak Kiev’e füze saldırıları artacak” açıklamasını yaptı. Sabah saatlerinde işgalci Rus ordusu başkent Kiev’i bombalamaya başladı.

Rusya’nın Yılan Adası’nı kuşatan amiral gemilerinden biri olan 510 mürettebatlı “Moskova” kruvazörü, önceki sabah Ukrayna tarafından Neptün füzeleriyle vuruldu. Bu haber tüm dünyada yankı uyandırdı.

Rusya geminin battığını açıkladı
Rusya Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, konuya ilişkin “Moskova kruvazöründe bulunan mühimmat, çıkan yangın sonucu infilak etti. Gemi ciddi şekilde hasar gördü. Tüm mürettebat tahliye edildi. Yangının nedeni araştırılıyor” ifadeleri yer aldı. Bu sözlerle saldırı iddialarını yalanlamış oldular.

“Kiev’e füze saldırıları artacak”
Rusya Savunma Bakanlığı dün yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Rus topraklarına yönelik sabotajlara misilleme olarak Kiev’deki füze saldırılarının sayısı ve ölçeği artırılacak” denildi.

Kiev’i bombalamaya başladılar
Rusların tehdit gibi açıklamasından sonra Ukrayna’nın başkenti Kiev güne bombardımanla başladı. Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, şehrin Darnitskiy semtinin Rus güçlerce bombalandığını duyurdu.

Kliçko, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, “Sabah saatlerinde Kiev bombalandı. Şehrin eteklerindeki Darnitskiy semtinde patlamalar oldu. Kurtarma ve sağlık ekipleri şu anda olay yerinde. Mağdurlarla ilgili bilgiler netleştiriliyor” bilgisini verdi.

Kievlilerden hava saldırısı uyarılarını dikkate almalarını isteyen Kliçko, kenti terk eden sakinlere henüz dönmemeyi ve daha güvenli bölgelerde kalmayı tavsiye etti.

Dnipro’da bir fabrikayı hedef aldılar
Dnipro Bölge Valisi Valentyn Reznichenko da kente 2 füze saldırısı düzenlendiğini bildirdi. Reznichenko, “Boş olan bir kümes hayvanı fabrikasını tamamen yok ettiler. Fabrikada hiç kimse bulunmuyordu” dedi.

Vali Reznichenko ayrıca, stratejik öneme sahip bir noktanın daha Rusya tarafından hedef alındığını sözlerine ekledi.