Taksitlerin kaç liradan başlayacağı belli oldu


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesini verdiği Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde aylık taksitler 2-3 bin TL’den başlayacağı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından dar gelirli vatandaşlara sosyal konut müjdesi verdiğini açıkladı. “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz. Vatandaşımızı kira öder gibi ev sahibi yapacağız” ifadelerini kullanan Erdoğan, dev projede şehit yakınları, gaziler, emekliler ile yeni evlenecek çiftlere kota ayrılacağını söyledi.

2 yılda 300 bin konut hedefi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesini verdiği proje, ev hayali kuran vatandaşlar için büyük heyecan ve merak uyandırdı. Habertürk’ten Bülent Aydemir, dev projeyle ilgili bir kaç detayı aktardı. Buna göre, TOKİ, bütün kapasitesini zorlayarak ve devlet kurumlarından da destek alarak iki yıl içinde 200-300 bin konut üretilecek.

3+1 daire 900 bin TL
Konutların fiyatları, 3+1 daire için Türkiye genelinde ortalama 800-900 bin TL civarında olacak. Bu fiyatlar biraz yukarı çıkabilir. Konut vadeleri 10 yıldan başlayıp 15 yıla kadar devam edecek. Taksitler daha düşük olsun diye vade süreleri bazı projelerde 15 yıldan daha fazla da olabilir. Buna siyasi irade karar verecek.

Geliri 14 bin TL altında olanlar başvuracak
Dar gelirli ve oturacak konutu bulunmayan aileler öncelikli olarak hedef kitle. Aylık geliri 14 bin TL’nin altında olan vatandaşlar, bu konutlara başvurabilecek.

Taksitler 2-3 bin TL’den başlayacak
Konutların taksitleri büyüklüğüne göre 2-3 bin TL’den başlayacak. Konut taksitleri, memur maaş artışlarına endeksli olacak. Konutların borcu bitene kadar satışlarına izin verilmeyecek. Yatay mimari standartlarında yapılacak konutların alınıp satılmasına engel olacak bazı tedbirler alınacak.