Musul’da savaşın sonuna doğru: Musul son durum harita (21 Mart 2017)


ABD savaş uçakları tarafından desteklenen Haşdi Şabi’nin,
8 saat süren şiddetli çatışmanın ardından Musul’un Kuzey batı girişindeki
Bevabüşşam köyünü ele geçirdiği bildirildi. Dün ve bugün süren çatışmalarda Bevabüşşam köyünün yanı sıra Qaryat Jadidah, El-Darmachi El-Şaghira, Baduş’un kuzeyindeki El-Ruhayah Errisale Mahallesi, kuşatma altındaki bölgenin güneybatısında bulunan Nablus ilçesi Irak ordu güçlerinin kontrolüne geçti. Çatışmalar El Yermük Mahallesinde sürüyor. Ordu güçleri yoğun bombardıman eşliğinde IŞİD’in hilafet ilan ettiği Bab Al-Tob ve Halep caddesinden, orta Musul’daki El Nuri Büyük Camisine doğru ilerlediği rapor edildi. 
Musul son durum harita 21 Mart 2017. Ordunun ele geçirdiği yerler, 2 ayrı çerçevede gösterilmiştir.
Son gelişmelerle doğusu tamamen Irak ordu güçlerinin kontrolüne geçen Musul’da, IŞİD batı kentin batı yakasındaki merkez bölgede 11 kilometreye 7 kilometre mesafedeki bir alanda kuşatılmış durumda. Bu bölgenin kuşatma dışında kalan kentin kuzeyindeki IŞİD bölgesi ise Telafer ve doğusunda (Musul kuzeyi) daha çok kırsal alanlar bulunuyor.
Diğer taraftan IŞİD’in, eski Musul’un kuzeyinde Devvase bölgesinde Irak güçlerinden, çarpışma sırasında bir albay ve sekiz subayı esir aldığı bildirildi. 

musul son durum 22 mart
Musul son durum: Şii Haşdi Şabi güçleri batı Musul’un eteklerine indi. 

SİVİLLERİ KATLEDİYORLAR

ABD ve Fransız savaş uçakları tarafından Musul’un batı kısmına yapılan iki hava bombardımanında 29 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi. Eski Musul’da Circis Nebi mahallesinde hava saldırılarında 12 kişilik bir ailenin tamamı hayatını kaybetti. Cesetler evlerin enkazı altında kaldı. Yine koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının ikinci saldırısında Babülbeyd Mahallesinde dört ailenin kaldığı bir bina yıkıldı ve 17 kişi hayatını kaybetti. 

Birleşmiş Milletler İnsanı Yardım Teşkilatı Irak Koordinatörü Liz Grand, meskûn mahallerde savaşın devam etmesi sebebiyle sivillerin büyük risk altında olduğunu söyledi. Liz Grand, kaçan sivillerin kendilerine, şehre girmenin de çıkmanın da çok zor olduğunu, kalanlar evleri bombalanarak ölürken, kaçanların da vurularak ölme tehlikesinin bulunduğunu söylediklerini ifade etti. Haberyirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir