Suriye’den Irak’a sevkiyat: PKK Sincar’a konuşlandı


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY),  PKK’nın Suriye’den Irak’ın Sincar ilçesine ağır silahlarla konuşlanmaya devam ettiği uyarısında bulundu.
IKBY Peşmerge Güçleri Genel Komutanlığınca, PKK’nın Musul’un Sincar ilçesindeki varlığı ve örgüt hakkındaki son gelişmelere ilişkin bir yazılı açıklama yapıldı.
PKK’nın Irak-Suriye sınırı üzerindeki askeri hareketliliğine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
PKK, Suriye’den ağır silahlarla Kürdistan Bölgesi’nde tansiyonu yükseltmek için Hanesur (Sincar’a bağlı köy) ve sınır bölgesine güç takviyesi yapmaya devam ediyor. Örgüt, IKBY ve Ezidi halkının iradesi dışında Sincar’da konuşlandı. Kürdistan Bölgesi, hiçbir suretle yasal olmayıp, silahlı bir bölgenin kurulmasına müsaade etmeyecektir. Kürdistan Bölgesi, PKK militanlarının Sincar’dan çekilmesi çağrısını yineliyor.

Açıklamada, Peşmerge Bakanlığının, şimdiye kadar 8 bin Ezidi savaşçıyı bünyesine aldığı ve daha fazlanın alınmasını için de görüşmelerin devam ettiği bilgisi aktarıldı. Sincar’da konuşlanan PKK üyelerine İran destekli ve mezhepçi yaklaşımıyla bilinen Haşdi Şabi güçlerinin mali destek vermeye devam ettiği ifade edildi. PKK, geçen Cuma günü Sincar’ın Sinun kasabasındaki Hanesur köyüne geçmek isteyen Peşmerge güçlerine saldırı düzenlemişti.
Sincar kağıt üzerinde Barzani yönetimindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi elinde bulunmasına karşın, fiili olarak PKK kontrolünde bulunuyor. Bölgeye konuşlanan örgüt, yerel destekçisi YBŞ ile çok sayıda karargah oluşturmuş durumda. 
Suriye ve Irak iç savaşında IŞİD tarafından ele geçirilen Sincar (Şengal), ABD’nin B-52 bombardıman uçaklarının da kullanıldığı ağır bir bombardıman sonrası 13 Kasım 2015’te Peşmerge güçlerinin eline geçmişti. Ancak saldırıları PKK ile birlikte yürüten Peşmergeler, örgütün dayatması karşısında tepkisiz kalarak, yönetimin fiili olarak PKK’ya geçmesine neden olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir