PKK’nın partneri Goran’ın lideri öldü


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) muhalefetin başını çeken ve PKK ile yakın ilişkiler kurarak Barzani’ye karşı “darbe muhalefeti hareketi” yürüten Goran (Değişim) Hareketi lideri Noşirvan Mustafa’nın sağlık sorunlarından dolayı hayatını kaybettiği belirtildi. 

Noşirvan Mustafa
Goran Hareketi’nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, uzun süredir çeşitli sağlık sorunlarıyla mücadele eden Mustafa, ikamet ettiği IKBY’nin Süleymaniye kentinde hayatını kaybetti.
73 yaşındaki Mustafa, 14 Mayıs’ta yaklaşık bir yıldır tedavi gördüğü İngiltere’nin başkenti Londra’dan Süleymaniye’ye dönmüştü. 

PKK ile ortak askeri meclis kurma girişiminde bulunan parti, PKK’nın çatı yapılanması KCK ile ilişkileri yakın tutmasıyla biliniyor. Goran, liberal Kürt hareketinin lideri Barzani’yi indirip, Kuzey Irak’ta Suriye ile birlikte PKK yapılanmasının kontrolü ele geçirmesi için “muhalefet” yürütüyor. 

Noşirvan Mustafa kimdir: IKBY’nin Süleymaniye kentinde 1944 yılında doğan Mustafa, 1967’da Bağdat Üniversitesi’nde Siyasi Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Suriye’nin başkenti Şam’da 1975 yılında kurulan Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) kurucuları arasında yer alan Mustafa, 2006 yılına kadar KYB’nin Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı. Mustafa, KYB’den ayrıldıktan sonra 2007 yılında Değişim Hareketi’ni kurdu, 2009’da ise resmi bir şekilde Irak’taki genel seçimlere katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir