Dengeler değişti, “Astana” ertelendi!


Kazakistan Dışişleri Bakanı Kairat Abdrakhmanov, Suriye konusunda Türkiye, Rusya ve İran‘ın katılımıyla bu ay sonunda Astana‘da yapılması beklenen görüşmelerin, Eylül ortasına ertelendiğini açıkladı.

Kazakistan-Astana görüşmelerinden (Arşiv)
Suriye’de taraflar arasında “çatışmasızlık bölgelerinin” oluşturulması konusunun görüşüldüğü toplantılara Kazakistan ev sahipliği yapıyor.
Abdrakhmanov gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya’dan aldığımız bilgiye göre, başta Rusya olmak üzere garantör ülkeler Türkiye ve İran da, Ağustos ayı bitmeden önce bir teknik toplantı yapmayı planlıyorlar; bu toplantıda bir sonraki Astana görüşmelerinin gündemi ve kesin tarihi belirlenecek” demişti. 
Toplantının Eylül ortasında yapılması planlanıyor.
Temmuz ayında yapılan son Astana toplantısında, Türkiye’nin bazı itirazları nedeniyle üç ülke, çatışmasızlık bölgeleri konusunda bir anlaşmaya varamamışlardı.

Gelinen son noktada ise Rusya ve rejim ile İran’ın eli sahada kontrol ettikleri alanların büyümüsi nedeniyle güçlenmiş durumda. Rejim unsurları Hama ve Humus doğusunda bir çok noktayı ele geçirirken, güneyde de rahatlamış görünüyor. 
Astana görüşmelerinde oluşturulan “çatışmasızlık bölgeleri” konsepti, savaşta çok sayıda cephede savaşmak zorunda kalan rejim için oldukça avantaj kazandırıyordu. Rejim gücünü belli noktalarda yoğunlaştırırken İdlib’te Halep’te çatışmak zorunda kalmıyordu. Ancak rejimin Hama ve Humus’ta gücünü toplaması, Rakka güneyi ele geçirmesi, Deyr Ez Zor’a batıdan yaklaşması “çatışmasızlığı” rafa kaldıran ya da formunu değiştiren yeni bir tutumu da beraberinde getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir