Rusya, Filipinler’e silah yardımı yapacak


FİLİPİNLER, Maravi – Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Rusya’nın “terörle mücadeleye destek” amacıyla ülkesine askeri araç ve silah yardımında bulunacağını bildirdi. 

Marawi Filipinler polisi

Duterte, Bulacan eyaletindeki askeri köyün açılışında yaptığı konuşmada, bir ay içinde Rusya’dan 5 bin kalaşnikofun getirileceğini belirtti.

Rusya’nın Manila Büyükelçisi Igor Khovaev’in silah yardımını gizli tutmak istemesine rağmen konuyu kamuoyuna açıklayan Duterte, Savunma Bakanı Delfin Lorenzana’ya da “Gizli tutmaya gerek yok, nasıl olsa sonunda herkes öğrenecek.” ifadesini kullandı.

Lorenzana da yerel medyaya açıklamasında, söz konusu yardımın ekim ayı sonlarında Filipinler’e ulaşacağını ve yardımın 1 milyon atımlık mühimmat, 20 yeni askeri araç ile 5 bin kalaşnikof içerdiğini söyledi.

Savunma Bakanı Lorenzana “Bu Rusya’nın terörle mücadelemize olan desteğidir. Onlar da ülkelerinde terörle savaşıyorlar ve dünyada terörle mücadele edenlere yardım etmek istiyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Çin de haziran ayında Filipinler’e 7,3 milyon dolar değerinde 3 bin tüfek ile 6 milyon mühimmat hibe etmişti.

Filipinler ordusu, ekim ayı başında Çin’in yakın zamanda askeri teçhizat yardımı kapsamında Manila’ya 22 milyon dolarlık silah ve mühimmat göndereceğini açıklamıştı.

Rusya ve Çin, ABD’nin bölgeye yönelik yardıkları ardından, bölgedeki varlığını dengelemek için bu adımları atıyor. 
Filipinler ordusu Maravi kentini ele geçiren IŞİD’e karşı saldırılar düzenliyor.

Filipinler’de ordu, 23 Mayıs’ta, Marawi’de ABD’nin başına 5 milyon dolar ödül koyduğu İsnilon Hapilon’a operasyon düzenlemiş, çıkan çatışmalarda IŞİD ile bağlantılı Maute örgütü Marawi’yi ele geçirmişti. Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, eyalette 60 günlük sıkıyönetim ilan etmiş ve Rusya ziyaretini yarıda keserek ülkeye dönmüştü.

Ordu, 31 Mayıs’ta Marawi’nin yüzde 90’ında kontrolü sağladığını duyurmuştu. Maute, Abdullah Maute ve kardeşi Ömer tarafından 2012’de kurulmuştu. Maute, Nisan 2015’te IŞİD’e bağlılığını ilan etmişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir