Cinderes, hilal içinde: Afrin son durum harita (24 Şubat 2018)

Afrin son durum harita (24 Şubat 2018)…. Afrin’e yönelik harekatın 36. gününde ilçenin güneybatısındaki Cinderes beldesinde kritik gelişmeler yaşandı. Cinderes’in güneydoğu hatları TSK/ÖSO kontrolüne girdi. Raco beldesinde de 1 köy ele geçirildi. Son hamle ile Cinderes beldesi doğu, güney ve güneydoğusundan çembere alınarak kuşatma “hilal” biçimini aldı.


Maskah köyü Afrin
Afrin kuzeybatısındaki Racu beldesine bağlı Maskah köyü.. Beldenin güneyinde yer alan köy, 24 Şubat'ta TSK/ÖSO tarafından ele geçirilmişti.

SURİYE, Halep (HABERYİRMİ) – Afrin son durum harita (24 Şubat 2018) – Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) müşterek yürüttüğü Afrin’deki YPG mevzilerine yönelik Zeytin Dalı Harekatı 36, gününde sürüyor.  20 Ocak’ta başlayan harekatın bugünkü bölümünde özellikle Cinderes hattındaki YPG hedefleri vurulmaya devam etti. Cinderes’te 2 köy ele geçirilirken, Raco’nun 6 kilometre güneyinde de 1 köy kontrol altına alındı. Böylece 36 günde 76 köy kontrol altına alınmış oldu. TSK, şu ana kadar etkisiz hale getirilen militan sayısının bin 931’e yükseldiğini açıkladı. Bugün de YPG mevzileri, savaş uçakları, obüs topları ve çoklu roketatarlarla ateş altına alınıyor. Diğer taraftan bölgeye destek amacıyla gönderilen askeri araçların sınır hattına sevkiyatı da sürüyor. İşte Haberyirmi farkıyla günün detayları…

3 köy daha ele geçirildi: Cinderes’te kuşatma daralıyor

Operasyonların bugünkü bölümünde Cinderes beldesine bağlı Ebu Kabe ve Hacılar köylerini kontrol altına alındı. Akşam saatlerinde ise Raco’nun 6 kilometre Dünbenli köyü kontrol altına alındı.

Cinderes’te ele geçirilen Hacılar ve Ebu Kaab beldenin 3 kilometre güneydoğusunda bulunuyor. İki köyünde ele geçirilmesiyle birlikte Cinderes, doğu ve kuzey hattı hariç kuşatılmış oldu. Beldenin batısı, güneyi ve güneydoğusundaki alanlar TSK/ÖSO kontrolüne girerken, kuşatma hilal şeklini aldı.

Afrin son durum harita (24 Şubat 2018)
Afrin son durum harita (24 Şubat 2018) Cinderes’te  Hacılar ve Ebu Ka’b köyü, Racu’da Dünbenli köyü ele geçirildi. Haritada kırmızı çerçeve içinde okla gösterilen noktalar.

TSK unsurları daha kuzeydeki Raco hattındaki YPG mevzilerini de vuruyor. Dün Racu güneyinde Maska köyü ele geçirilmişti. ÖSO, bugün ele geçirilen o hattan yeni görseller paylaştı. Beldenin 6 kilometre güneyinde Dünbenli köyü de bugün kontrol altına alındı.


Racu güneyinde ele geçirilen Derviş Uşağı köyünda TSK’ya bağlı savaş helikopterlerinin YPG mevzilerini vurduğu anları gösteren görüntüler de böyle paylaşıldı.

Genelkurmay bilançoyu açıkladı: 36 günde bin 931 YPG’li etkisiz

TSK, harekâtın başlangıcından bu yana bin 931 militanın etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Harekat kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait uçaklar tarafından 782 hedefin imha edildiği 17-23 Şubat’ta ise yurt içindeki PKK’ya yönelik operasyonlarda 28 militanın etkisiz hale getirildiği kaydedildi. Bu arada İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında kurtarılan Afrin’e bağlı Dayr Savvan köyünde yaşayan ailelere gıda ve temel ihtiyaç malzemeleri ulaştırdı.

TSK seyyar hastane kurdu

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Suriye sınırındaki Hatay Reyhanlı‘daki Cilvegözü Sınır Kapısı’na, 14 çadır ve 12 konteynerden oluşan “seyyar ilk yardım hastanesi” kuruldu. Toplam 77 personelin hizmet verdiği hastanede, ameliyathane, yoğun bakım, eczane, laboratuvar, sterilizasyon, triaj, radyoloji bölümleri ile su deposu ve jeneratörler yer alıyor.


36 günde 76 köy kontrol altına alındı

20 Ocak’ta başlayan harekat kapsamında, Afrin’de geçen 36 günde, şu ana kadar biri belde merkezi, 76’sı köy, 6’sı köy altı yerleşim ve 20’si stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK’ya ait üs olmak üzere 104 nokta ele geçirilmiş oldu.

6 beldesi bulunan Afrin’de 361 köy bulunuyor. Bu köylerden 76’sı ÖSO/TSK kontrolüne girerken, bu tablo ile Afrin’in yüzde 20’sinden fazlası kontrol altına alınmış oldu. Ele geçirilen alanlar şöyle:

KUZEY CEPHESİ

BÜLBÜL BELDESİ: Bülbül beldesi merkezi, beldeye bağlı Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar, Şeyh Huruz, Ömer Simo, Duraklı, Hayyam, Surain, Çarkanlı, Akanlı, Mikdad ve Ali Racu köyleri, Huruz Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne bağlı iki köy altı yerleşim.

BATI CEPHESİ

RACU BELDESİ: Racu beldesinde Ayn Batman Dağı, Yukarı Hacıkanlı, Aşağı Hacıkanlı, Derviş Obası, Hasan Kelkavi, Celeme, Edamanli, Kude, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana, Kırmızı, Karri, Şerbanlı, Şedya, Harab Summak, Hantalli, Karababa, Sarı Uşağı, Rahmanlı ve Maskah köyleri, 687 .Tepe, 915. Tepe, 740. Tepe ile 1027. Tepe.

ŞEYH HADİD BELDESİ: Şeyh Hadid beldesinde Cukali Favkani ve Orta Çakallı köyleri ile Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac Bilal köyü.

CİNDERES BELDESİ: Cinderes beldesinde Hacı İskender, Deyr Ballut, Hammam, Nisriyye, Dükkan, Eşkan, Arşali, Muhammediye, Divan Fevkani, Divan Tahtani, onlara hakim 3 tepe, Mervane, Heygece, Tell Dilur, Bafler, Zehra, Aşağı Korgan ve Yukarı Korgan, Ebu Kabe ile Hacılar köyleri ile Mersides, Nisriyye, Amara ve Kila Tepeleri, Sattuf evleri ve Kalki köy altı yerleşimi, üs olarak kullanılan Beyyada noktası, Dünbenli.

DOĞU CEPHESİ:

ŞERAN (SARANLI) BELDESİ: Şeran beldesinde Burseya Dağı, Uverkan, İkidam, Şeltah, Merseva, Serincek, Kastel Cündo, Dikmetaş, Zeytinak, Arpaviran ve Dayr Savvan köyleri ile Sirgaya ve Nebi Huri Tepeleri ile Cemiliyye köy altı yerleşimi. HABERYİRMİ

2 Yorumlar

  1. İnsanlar ölüyor diye Ağzın kulaklarına varıyor haberyirmi. Tam bir faşistsin

    • Hangi insanlardan bahsediyorsun ? YPG mi insan ? Hepsi terörist. Tarihe bi bak oku öğren klavyeden sallama. Faşist olan sizlersiniz. Halepçe’de Kürtler katledilirken, Suriye’de Esad rejimi Baba Esad dan bu yana Kürt katliamları yaparken senin sempati duyduğun ve Kürtlerin hamisi olduğunu iddia eden PKK ne yaptı ? Bugün olduğu gibi Kürtleri katledenlerle işbirliği yaptı ama Türkiye tüm Kürtlere bağrını açtı sahiplendi insan yerine koydu devlette iş aş her türlü imkana kavuşturdu Irak ve Suriye de yaşananlardan ders alamadıysan ve beğenmiyorsan git YPG saflarına katıl ABD tarafından eğitilir para da kazanırsın sonra silahları T.C. ye doğrultursun ama faşist sen olmazsın Avrupa sırtını sıvazlar özgürlük savaşçısı olursun IŞİD e karşı çok iyi savaşıyorsun derler ve o yalanla uyutulur ömrünü heba edersin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir