ABD’den Suriye rejimine kimyasal silah uyarısı


ABD, Washington (HABERYİRMİ) – ABD Savunma Bakanı Jim Mattis Şam yönetimini uyararak rejim güçlerinin kimyasal silah kullanımının çok akılsızca olacağını söyledi.

Umman’a giden ABD Savunma Bakanı Jim Mattis Suriye’de kimyasal silah kullanımı konuşunda uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, rejim güçlerinin kimyasal silah kullanmasının çok akılsızca olacağını söyledi.  Bakan Mattis, kimyasal silah haberlerinin doğruluğunun kanıtlanması durumunda Şam yönetimini doğrudan tehdit etmekten kaçındı.

Amerika’nın Sesinin haberine göre; Amerika Savunma Bakanı Jim Mattis, Doğu Guta’da klor saldırısı düzenlendiği yönündeki haberler üzerine Suriye’de rejim güçlerinin kimyasal silah kullanmasının çok akılsızca olacağını belirtti.

Mattis, bununla birlikte söz konusu haberlerin doğrulunun kanıtlanması durumunda Şam’ı doğrudan tehdit etmekten kaçındı.

Amerika Savunma Bakanı, 2017 yılının 6 Nisan’ında Suriye’deki sarin gazı saldırısı ardından ülkesinin düzenlediği füze saldırısını hatırlattı ve Başkan Donald Trump’ın uygun olduğunu düşündüğü kararı alması için bütün siyasi manevralara sahip olduğunu söyledi.

Umman’a inmeden önce gazetecilere konuşan Mattis, “Kimyasal silah kullanmaları onlar için çok akılsızca olur.  Sanırım Başkan Trump, yönetiminin ilk günlerinde bunu çok açık belli etti” dedi.

Mattis, klor saldırısıyla ilgili net bir kanıtın olmadığını fakat bazı medya haberlerini not ettiğini kaydetti.

Doğu Guta’da kurtarma görevlileri ve aktivistler rejimi bölgede klor gazı kullanmakla suçlamıştı. Rejim ise suçlamaları reddediyor.

Şam ve Moskova muhaliflerin rejimi suçlamak için zehirli gaz saldırısı planladığını iddia ediyor.

Bu arada Mattis Rusya’ya da suçlamalarda bulundu.

Amerika Savunma Bakanı, Moskova’nın sivillere yönelik saldırılarda Şam’ın ortağı olabileceğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri bu aybaşında yaptığı açıklamada, Doğu Guta’da olanların muhtemelen savaş suçuna denk olduğunu belirtmişti.  HABERYİRMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir