Afrin’de ele geçirilen yerler

Afrin’de ele geçirilen yerler… 20 Ocak’ta başlayan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bugün 5 nokta birden YPG’den ele geçirildi. 91’i köy toplam 119 nokta ile Afrin’in yüzde 28’i TSK/ÖSO güçlerinin elinde. Haberyirmi, harekatın 41. gününde ele geçirilen yerlerin tam listesini sizler için hazırladı.


Afrin'de ele geçirilen yerler

Afrin’de ele geçirilen yerler…

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) 20 Ocak’ta başlattığı Zeytin Dalı Harekatı bugün 41. gününe girdi. TSK ve ÖSO, 26 Şubat’ta Afrin’deki YPG’nin Türkiye sınırıyla kara temasını tümüyle kesmiş ve kurtarılan alan hilal şeklini almıştı. TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana YPG işgalindeki Afrin’de biri belde merkezi, 91’i köy, 6’sı köy altı yerleşim ve 20’si stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK’ya ait üs olmak üzere 119 noktayı ele geçirdi. Son olarak da bugün Racu beldesinin kuzeyinde 5 ayrı nokta ele geçirilmişti.

1 mart-afrin-son-durum
Afrin’de ele geçirilen yerler. Afrin harita. 1 Mart 2018 son durum harita

Afrin’in Şeyh Mehmetli köyünün güneyinde  Haydar, Caanka, Harap Saluk köyleri ile üç tepeyi YPG unsurlarından temizledi.  TSK ise bugüne kadar  2 bin 222 YPG7linin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. 306 köyü bulunan Afrin’in yüzde 28’i kontrol altına alınmış oldu.

AFRİN’DE ELE GEÇİRİLEN YERLER

Haberyirmi geçen 41 günde Afrin’de ele geçirilen yerler ve stratejik noktaları sizler için sıraladı:

KUZEY CEPHESİ

BÜLBÜL BELDESİ: Bülbül beldesi merkezi, beldeye bağlı Meydan Ekbez, Bendirek, Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar, Şeyh Huruz, Ömer Simo, Duraklı, Hayyam, Surain, Çarkanlı, Akanlı, Mikdad ve Ali Racu köyleri, Huruz Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne bağlı iki köy altı yerleşim.

BATI CEPHESİ

RACU BELDESİ: Racu beldesinde Şeyh Mehmetli köyü, Ayn Batman Dağı, Yukarı Hacıkanlı, Aşağı Hacıkanlı, Derviş Obası, Hasan Kelkavi, Celeme, Edamanli, Kude, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana, Kırmızı, Karri, Şerbanlı, Şedya, Harab Summak, Hantalli, Karababa, Sarı Uşağı, Rahmanlı, Maskah, Şeyh Muhammedli, Dudu, Semalık, Velikli, Kavanda köyleri, Haydar, Caanka, Harap Saluk, 687 .Tepe, 915. Tepe, 740. Tepe ile 1027. Tepe.

ŞEYH HADİD BELDESİ: Şeyh Hadid beldesinde Aşağı Sinara ve Yukarı Sinara, Karmanluk, Cukali Favkani ve Orta Çakallı köyleri ile Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac Bilal köyü

CİNDERES BELDESİ: Cinderes beldesinde Hacı İskender, Deyr Ballut, Hammam, Nisriyye, Dükkan, Eşkan, Arşali, Muhammediye, Divan Fevkani, Divan Tahtani, onlara hakim 3 tepe, Mervane, Heygece, Tell Dilur, Bafler, Zehra, Aşağı Korgan ve Yukarı Korgan, Ebu Kabe ile Hacılar köyleri ile Mersides, Nisriyye, Amara ve Kila Tepeleri, Sattuf evleri ve Kalki köy altı yerleşimi, üs olarak kullanılan Beyyada noktası.

DOĞU CEPHESİ

ŞERAN BELDESİ: Şeran beldesinde Burseya Dağı, Umranlı, Uverkan, İkidam, Şeltah, Merseva, Serincek, Kastel Cündo, Dikmetaş, Zeytinak, Arpaviran ve Dayr Savvan köyleri ile Sirgaya ve Nebi Huri Tepeleri ile Cemiliyye köy altı yerleşimi. HABERYİRMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir