Afrin’de kaç terörist öldü

Afrin’de kaç terörist öldü… Harekatın 41. gününde 5 ayrı nokta ele geçirildi. 300 köyden 91’i ÖSO güçlerinin eline geçerken, ilçenin yüzde 28’inde kontrol sağlandı. TSK, bugün yaptığı açıklamada ise 20 Ocak’tan bu yana süren Zeytin Dalı Harekatı’nda etkisiz hale getirilen YPG unsurlarının toplam bilançosunu verdi.


Afrin'de kaç terörist öldü
Afrin'de kaç terörist öldü

Afrin’de kaç terörist öldü… 

SURİYE, Halep (HABERYİRMİ) – Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO), müşterek yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı 41 gününde devam ediyor.

Afrin'de kaç terörist öldü
Afrin’de kaç terörist öldü

Harekatın dünkü bölümünde Racu bölgesinde Haydar, Caanka, Harap Saluk köyleri ile üç tepe ele geçirilmişti. Böylece Afrin’de şu ana kadar Bülbül belde merkezinin yanı sıra 91 köy, 6 köy altı yerleşim ve 20 stratejik dağ veya tepe toplam 119 nokta ele geçirilmiş oldu. Toplam 3 bin 900 kilometre yüzölçümüne sahip Afrin’de 300’ü aşkın köy bulunuyor. Şu ana kadar Afrin’in yüzde 28’lik kısmı kontrol altına alınırken, TSK, harekatın bugünkü bölümünde 38 YPG unsurunun etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

YPG ne kadar kayıp verdi

Türk Silahlı Kuvvetleri bugün yaptığı açıklamada YPG unsurlarının harekatın başından bu yapana kaybına dair de bilgi verildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmıştır.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

“Zeytin Dalı Harekâtı” kapsamında, Kara ve Hava operasyonları sonucunda 38 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir.

Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2222 olmuştur. Hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.”

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), en son 25 Şubat’ta  Afrin’e yönelik yürütülen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bugüne kadar 32 askerin hayatını kaybettiği, 183 askerin de yaralandığını duyurmuştu. Ancak ÖSO unsurlarının bölgedeki kayıplarının ön safta olmaları nedeniyle daha fazla olduğu belirtiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir