Rusya açıkladı: YPG cephanelikleri, ABD’nin 20 üssünde

Rusya, ABD’nun Suriye kuzeyinde irili ufaklı 20 ayrı üs oluşturduğunu duyurdu. YPG’nin silah ve cephaneliklerinin de bu üslerde depolandığı belirtilirken, bu hamli ile YPG’nin Türkiye’ye karşı dokunulmazlık sağladığı açıklandı.


Rusya Güvenlik Komitesi Uluslararası Güvenlik Sekreteri Yardımcısı Aleksander Venediktov, ABD’nin Kürtlere modern silahlar sağlayarak Türkiye’yi Afrin’de bir operasyon gerçekleştirmesi yönünde provoke ettiğini belirterek, ABD’nin YPG’nin kontrollerindeki bölgelerde yaklaşık 20 askeri üs kurduğunu söyledi.

Sputnik’e konuşan Venediktov, “Kürtlere gerçekten de modern silahlar sağlanıyor. Ayrılıkçı Kürt çevrelerine yapılan modern silah sevkiyatları ve destek Türkiye’nin Afrin’deki harekâtını provoke etti” ifadelerini kullandı.

YPG’NIN KONTROLÜNDEKİ BÖLGELERDE ABD ÜSLERİ

Venediktov, Suriye’deki barış ve istikrarı ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin denetimindeki bölgede yaklaşık 20 askeri üs kurması gibi dışarıdan müdahalelerin bozduğunu belirtti. Venediktov, “Suriye’ye barış ve istikrarın getirilmesi sürecine krize dışarıdan yapılan müdahaleler engel oluyor. Sözgelimi, YPG’nin kontrolündeki bölgelerde ABD’ye ait yaklaşık 20 askeri üs kuruldu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir