Anti roket sistemi AKKOR, tanklara monte edilmeye başlandı

Aselsan AKKOR Koruma Sistemi tanklara monte ediliyor. AKKOR Aselsan tank sistemi devrede. AKKOR sistemi, artık roketlere karşı aktif durumda. AKKOR tank koruma sistemi, M60-T ve Leopard tanklara monte edildi


AKKOR Tank Koruma Sistemi (1)

TSK, elindeki eski model T-60 tanklarına ısı güdümlü roketlere karşı koruma sistemi monte edilmeye başlandı. Milli imkânlarla geliştirilen AKKOR (Akıllı Koruma Sistemi) güçlü sensörlerle yakın mesafeden atılan füzeleri imha ediyor.

AKKOR Tank Koruma Sistemi
AKKOR Tank Koruma Sistemi.  M60-T  model tank modernizasyonuyla birlikte.

PYD/YPG’nin ABD’den aldığı silahlar arasında anti tank savar füzeleri ve karadan havaya fırlatılarak uçak ve helikopter düşürebilen Manpads’lar ön plana çıkıyor. Türkiye terör örgütü YPG, kara harekatı sırasında elindeki tank savar füzelerle Türkiye’nin tanklarını imha etme girişimi sonrası harekata katılan M60-T ve Leopard tanklarına milli tank koruma sistemi Akkor ile donatılmaya başlandı. VİDEO: Sistemin işleyişi.

Asıl adı Aktif Koruma Sistemi olan Akkor, ASELSAN tarafından yerli ve milli çalışmalar sonucu üretildi. Tank ve diğer zırhlı araçlarda da kullanılabilen Akkor, tanklara monte edilerek, güçlü radar ve sensörleriyle 360 derece tam koruma sağlıyor. Uzaktan atılan güdümlü tank savar füzelerinin yanı sıra, yakın mesafeden atılan füze ve roketleri de anında fark ederek, havada imha ediyor.

AKKOR Tank Koruma Sistemi. Sağ ve sol taraflarda bulunan fırlatma flat sistemi anti roket atışları yapıyor.

İster uzak mesafeden ister yakın mesafeden atılabilecek bir roket, Akkor’un reaksiyon gösterme kabiliyetiyle havada algılanabiliyor ve hemen sistemin algoritma özelliği devreye giriyor.
Böylece füzenin hızı, geliş yönü gibi tüm özellikleri tespit edilerek, gelen füzenin en uygun mesafede imha edilmesi için gerekli hesaplama yapılıyor.


Saniyeler içinde gerçekleşen bu işlemlerin ardından tank füzesi belirlenen mesafeye kadar geldikten sonra, Akkor’un kendi akıllı mühimmatı ateşleniyor. Mühimmattaki akıllı tapa, karşıdan atılan füzeye en yakın olduğu anda kendini patlatarak, tanka atılan füze havada imha oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir