Bakın YPG neden çekilmiş: Sözcüsü açıkladı

YPG Afrin’den neden çekildi. Sorunun yanıtını ilk kez örgütün resmi sözcüsü açıkladı.


YPG sözcüsü Nûrî Mehmûd, YPG'nin Afrin'den neden çekildiğini anlattı.

SURİYE, Halep (HABERYİRMİ) – ÖZEL HABER

YPG, “Çağın Direnişi” adını verdiği Afrin’de olmayan direnişi için açıklama yaptı. PKK’nın ajansı ANHA‘ya açıklama yapan örgütün sözcüsü Nuri Mehmud, 20 Ocak’ta Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte yürüttüğü harekatı değerlendirdi. Bugün 63. gününe giren, 6 belde ve Afrin merkezi dahil ilçe sınırlarının yüzde 99’unun kontrol altına alındığı harekata ilişkin konuşan Mehmud, “Baktık ki çok ahlaksız bir savaş yürütülüyor, geri çekildik” sözleriyle, çekilme nedenine gerekçe gösterdi.

Mehmûd, “Çok ahlaksız bir düşmanımız var. Hastane, Fırın ve su kaynaklarını hedef aldı. Baktık ki çok ahlaksız bir savaş yürütülüyor, sivil halkı geri çektik. Savaş yeni bir aşamaya girdi. Efrîn’i temizliyeceğiz. Direniş devam ediyor” açıklamasını yaptı.

Örgüt, Afrin’de örgütün yapamadığı savunma için “Çağın Direnişi” adını veriyor. Ancak nesnel değerlendirmelere göre YPG’nin Afrin’den kaçışı, Suriye savaşının “en hızlı kaçışı” olarak kayıtlara girdi.

“Çağın direnişi” değil kaçışı…

Türkiye aslında 1 aydan kısa sürede tüm Afrin’i kontrol altına almış oldu. Operasyonu iki aya çıkaran en kritik faktör, Afrin dış hatlarının engebeli araziler, dağlık alanlardan oluşmasıydı. Harekatın başladığı 20 Ocak’tan, 26 Şubat’a kadar bu kritik coğrafya aşılarak dağlık alanların zirvelerinde kontrol sağlanmış oldu.

Harekatın ilk bir ayı tamamlandığında 26 Şubat’ta sahadaki harita şöyle görünüyordu.

26 Şubat tarihli Zeytin Dalı Harekatı. İlk aşaması tamamlanan harekatta, dağlık alanlar kontrol altına alınmış ve dış hatlarda ele geçirilen cep bölgeleri birbirine bağlanmıştı. Böylece YPG’nin sınır hattına roket menzili de engellenmiş oldu. Harita bu noktaya geldiğinde TSK operasyonu askeri anlamda tamamlamış oldu.

26 Şubat’ta bugüne kadar geçen (23 Mart 2018) 25 günlük sürede ise Afrin’in Mabetle hariç tüm beldeleri ele geçirildi. YPG hiç bir yerde direnmedi. Beldeler girildikleri gün birkaç saatte kontrol altına alındı. Keza 17 Mart 2018 sabahı, 01.00’de Afrin ilçe merkezine giren TSK/ÖSO unsurları 18 Mart 2018 sabahı saat  09.00’da merkez ilçeyi de tamamen kontrol altına almıştı. Halen, Afrin ilçesinin yüzde 98’lik bölümü ele geçirilmiş durumda. İlçe sınırlarının da gösterildiği Haberyirmi haritasında 22 Mart’tı gösterir durum ise şöyle:

Afrin son durum harita 22 Mart 2018 Saat 19.18 – Kırmızı çizgiler ilçe sınırlarını gösteriyor. Afrin ilçe sınırlarının neredeyse tamamında kontrol sağlandığı görülüyor. 

Diğer taraftan örgüt sözcüsünün, “Hastane, Fırın ve su kaynaklarını hedef aldı. Baktık ki çok ahlaksız bir savaş yürütülüyor…” ifadeleri de gerçeği yansıtmıyor. Zira Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı, 2011’de başlayan Suriye iç ve dış kaynaklı savaş sürecinin, bu güne kadar en az sivil kayıplı ve fiziksel hasara neden olan operasyonu olarak kayıtlara girdi. ABD’nin Rakka, Musul, Telafer, Sincar saldırıları, Rusya ve rejim güçlerinin Duma, Guta, İdlib saldırılarında binlerce sivil katledilirken, şehirler tam anlamıyla moloz yığınına dönmüştü.

Zeytin Dalı Harekatı’nın sürdüğü 63 günde, Afrin şehir bütünlüğü tamamen korunmuş olarak operasyonlar sürerken, sivil kayıpların ise 30’u aşmadığı değerlendiriliyor. HABERYİRMİ

Yorum

  1. Süleyman Aydın

    Çağın en ahlaksız terör örgütünü çökerten Müslüman Türkiye ordusunndan ALLAH(CC) razı olsun. ALLAH(cc) ye hamdolsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir