ÖSO: 10 bin kişi ile hem Menbiç hem de Tel Rıfat’a girebiliriz

Menbiç ve Tel Rıfat son durum: ÖSO: 10 bin kişi ile hazırız. ÖSO’ya bağlı Sultan Murat Tümeni Komutanı Fehim İsa, “İstenirse 10 bin asker ile hem Menbiç hem Tel Rıfat’a operasyon yapabiliriz” dedi


Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Sultan Murad Han Tugayı Komutanı Fehim İsa (Sağdan ikinci)

SURİYE, Halep (HABERLİRMİ) Tel Rıfat ve Menbiç’te son durum sıcaklığını koruyor.  Halen belirsizliğini koruyan iki hatta yönelik olası operasyon için açıklama yapan Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Sultan Murat Tümeni Komutanı Fehim İsa, “İstenirse 10 bin asker ile hem Menbiç hem Tel Rıfat’a operasyon yapabiliriz” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın operasyon sinyali verdiği Tel Rıfat için, ÖSO askerleri hazır kıta bekliyor. Sultan Murat Tümeni’nin Türkmen komutanı Fehim İsa, 10 bin askerle hem Menbiç, hem de Tel Rıfat’a operasyon yapabileceklerini söyledi.

Afrin’e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı harekatında önemli bir rol oynayan Özgür Suriye Ordusu, Tel Rıfat operasyonu içinde hazır bir şekilde bekliyor. Afrin’den kaçan teröristlerin Tel Rıfat ve Menbiç’e girdiği iddia edilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Tel Rıfat’a yönelik operasyonun sinyalini vermişti.
Özgür Suriye Ordusu gruplarından Sultan Murat Tümeni Komutanı Fehim İsa, başarıyla neticelenen Afrin harekatını değerlendirirken, Tel Rıfat’a da hazır olduklarını ifade etti. Sadece 24 saat arayla Tel Rıfat’a girebileceklerini belirten Fehim İsa, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi, Tel Rıfat’a hangi operasyon olursa hazırız” dedi.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Sultan Murad Han Tugayı Komutanı Fehim İsa 

Afrin’in halkından sivillerinde Tel Rıfat’a gittiğini ifade eden Fehim İsa, “Çok az sayıda da olsa, PYD ve rejimin askerleri tekrar evlerine dönmeye izin vermiyor. Dün 200 araçlık bir grup sivile ateş açtılar geri dönmemeleri için” diye konuştu.
Tüm ÖSO grupları olarak Tel Rıfat operasyonu için 10 bin savaşçı çıkartabileceklerini ifade eden Fehim İsa, “Tel Rıfat için 10 bin kişi hazırız. Tel Rıfat operasyonunun çok kolay olacağını tahmin ediyorum, Hava şartları da çok uygun. Gerekirse aynı anda Menbiç’e saldırma imkanımız var. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yardımı ile iki operasyonu aynı anda açabiliriz” şeklinde konuştu.

Afrin son durum harita 23 Mart 2018
Afrin son durum harita. 23 Mart’ta hazırlanan harita hala güncelliğini koruyor. Kırmızı bölge Afrin idari sınırıları içinde kalan alanı gösteriyor. O hat halen YPG’de görünüyor. Minnag, Tel Rıfat ve Bab’ın doğusunda (haritada görünmüyor) Menbiç YPG kontrolünde bulunuyor.

Afrin harekatını değerlendiren Fehim İsa, “Önce Allah’ın, sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin bize verdiği destekler ile bu gücümüze çok güçler kattı. Çok kolay bir operasyon geçti. Buna kimse inanamıyor. 7-8 ay bu operasyon sürer ve burası bataklık olur diye tahmin ediyorlardı. Hamd olsun çok kolay geçti. İnşallah devamı gelirse, bu ülke için her yere gitmeye hazırız” dedi.

İnsansız hava araçlarının harekata güç kattığını söyleyen Fehim İsa, “Bu savaşın olmazsa olmazı. Onlar en çok bize güç verenler. Onlar obüsleri de yönetiyorlar. Çok güçlü bir silah. Türkiye için de, bizim için de önemli bir silah” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir