ABD, Ortadoğu’da yeni blok oluşturdu


ABD, Washington (HABERYİRMİ) –  Suriye’de neler olduğunu çok iyi farkında olan ABD, İngiltere ve Fransa ile birlikte Esed rejimine gerçekleştirdiği hava saldırıyla Ortadoğu’da Rusya ve İran’a karşı yeni bir blok oluşturdu.

Temel amacı Suriye rejimi üzerindeki İran ve Rusya’nın hegemonyasını kırmak olan ABD’nin rejime yaptığı saldırının, Rusya ve İran’a karşı bir saldırı olduğu yorumları yapılıyor.

Türkiye Gazetesi’nden Selçuk Böke’nin haberine göre; İsrail, ABD, Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri, Orta Doğu’da yeni bir yeni bir çatışma ortamı oluşturmayı amaçlıyor.

Türkiye Gazetesinden Selçuk Böke’ye konuşan Orta Doğu Uzmanı Prof. Dr. Bilal Sambur, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye düzenlediği operasyonu değerlendirdi.

ABD’nin Rusya ve İran’a karşı AB ülkeleri ve İsrail’le birlikte yeni bir blok oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Sambur, şunları söyledi: “İngiltere ve Fransa, Rusya’ya karşı ABD’nin yanında yer almaları gerektiğini çok iyi biliyor. Özellikle Ukrayna krizinin ardından Rusya’yı tehdit unsuru olarak görüyorlar ve şu anda Rusya’nın gücünü sınırlayabilmek için en iyi zaman olduğunu düşünüyorlar. Bu yüzden ABD ile hareket etmeye gönüllüler.

Almanya ise siyasi olarak önemli bir ülke ancak askeri gücü yok. Almanya da verdiği sözlü destekle; Fransa ve ABD’ye ‘sizin yanınızdayım’, İran ve Rusya’ya ise ‘ben sizin düşmanınız değilim’ mesajını veriyor.

ABD, Suriye’de neler olduğunu çok iyi farkında. ABD’nin temel amacı Suriye rejimi üzerindeki İran ve Rusya’nın hegemonyasını kırmak. Hepimiz rejime saldırının, Rusya ve İran’a karşı bir saldırı olduğunu biliyoruz. Uzun zamandır İsrail, ABD, Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri, Orta Doğu’da yeni bir yeni bir çatışma ortamı oluşturmayı amaçlıyor. Lübnan’ı ise bu çatışmasının merkezi olarak görüyorlar. İsrail, Suriye krizinde önemli bir oyuncu ve ABD- Rusya arasında çıkacak bir krize de zemin hazırlıyor.”

Yorum

  1. Gercekten dogru bir tespit. Suriyede Rusya ve Iran hedeflendi. Amac Rusya ve Iranin guvunu zayiflatip Suriyeyi Israilin istedigi bicimde parcalara bolmektir. Ayni zamanda Rusyanin Turkiye ile olan isbirliginide baltalamaktir. Israilin buyuk Kurdistan projesinin Suriye ayagi tamamlanirsa sira Turkiye ayagina gelecek. O yuzden ben Turkiyede iktidarin Suriyeye Abd saldirisina alkis tutmasini bir akil tutulmasi olarak degerlendiriyorum. Yarin Abd Israil bizi bombaladiginda kim bizim yardimimiza kosacak. Bugun Suriyenin emperyalistlerce tezgah uzerine tezgah yapilip bombalanmasina alkis tutanlar yarin sira kendilerine geldiginde ne yapacaklar. Biz ne zamanki Suriyede Abd nin arkasina takildik basimiza gelmeyen kalmadi. Suriyede isler bizim acimizdan Rusya ile isbirligine girdigimizden beri duzelmeye basladi. Uluslararasi iliskilerde hic bir ulke digerinin yuzde yuz dostu yada dusmani degildir. Devlet akli, cikarlarini ulke guvenligini garantiye alacak bicimde dengeli tutarli uzun vadeli stratejik hesaplara gore bicimlendirmelidir. Ama bizimkilere bakiyoruz bugun dediklerinin yarin tersini yapiyorlar. Bugun elini siktiklarini yarin sirtindan bicakliyorlar.Hadi bunu ulke cikarlari icin yapsalar biraz anlayabilecegiz ama tam tersi ulkeyi tehlikeye sokacak ve kazanimlari kaybettirecek bicimde adimlar atiyorlar. Bu ulke hepimizin. Iktidarin kucuk hesaplari patolojik nefretleri icin 60 kusur milyonun gelecegini tehlikeye atmaya kimsenin hakki yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir