ABD, “kimyasal tesis” diye, deterjan fabrikası vurmuş!

ABD’nin Akdeniz doğusundaki donanma gemisinden fırlattığı ve TOMAHAWK’la vurduğu sözde “kimyasal tesislerden” birinin, Şam’da detarjan ve temizlik ürünleri üreten bir fabrika olduğu ortaya çıktı. 


ABD Suriye bombardıman

Suriye’ye fırlattığı 103 füzeden 71’i Rus hava savunma füzeleri tarafından havada imha edilen ABD’nin, Suriye’ye yönelik saldırıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. ABD’nin Akdeniz doğusundaki donanma gemisinden fırlattığı ve TOMAHAWK’la vurduğu sözde “kimyasal tesislerden” birinin, Şam’de detarjan ve temizlik ürünleri üreten fabrika olduğu ortaya çıktı.

103 füzeden 71’ini imha ettik

Rus Orgeneral Sergey Rudskoy, Suriye hava savunma sistemlerinin ABD, İngiltere ve Fransa’nın saldırısı sırasında fırlatılan 103 füzenin 71’ini önlediğini açıkladı.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, Suriye hava savunma sistemlerinin ABD, İngiltere ve Fransa’nın kimyasal tesislere saldırısı sırasında fırlatılan 103 füzenin 71’ini önlediğini söyledi.

Rudskoy, “Eldeki verilere göre saldırıda toplam 103 kruz füzesi kullanıldı. Büyük oranda Sovyet üretimi hava savunma komplekslerinden oluşan Suriye hava savunma sistemleri, hava ve deniz bazlı füzelere başarıyla karşılık verdi ve 71 kruz füzesini önledi.” dedi.

“Hedef alınan üsler zarar görmedi”

Rudskoy, saldırıda hedef alınan hava üslerinin zarar görmediğinin altını çizerek şunları söyledi: “Objektif kontrol verilerine göre Duvali hava üssüne 4, Dumayri hava üssüne 12, Bley hava üssüne 18, Şayrat hava üssüne 12 füze fırlatıldı. Bu füzelerin tamamı imha edildi.” Rudskoy, Suriye’nin kimyasal programı kapsamında kullanıldığı öne sürülen Humus’taki tesislerin saldırı sonucunda kısmen zarar gördüğünü bildirdi.

“Suriye ve diğer ülkelere S-300 sevk edebiliriz”

Rudskoy, düzenlenen bu saldırının ardından Suriye ve diğer ülkelere S-300 hava savunma sistemleri sevkiyatının yeniden gündeme gelebileceğini söyledi. Rudskoy, “Birkaç yıl önce bazı Batılı partnerlerimizin yoğun talebi üzerine Suriye’ye S-300 sistemleri sevk etmekten vazgeçtik. Ancak yaşanan bu gelişme ışığında, bu konuyu yeniden gündeme alabiliriz. S-300’leri sadece Suriye’ye değil, diğer ülkelere de sevk edebiliriz” şeklinde konuştu.

Sözde “kimyasal” tesis, çamaşır deterjanı üretiyor

ABD füzelerinin vurduğu 16 hedef arasında yer alan hedeflerden birinin ne olduğu ortaya çıktı. ABD’nin “Kimyasal tesis olarak duyurduğu Şam’da vurulan hedeflerden birinin, aslında kentte çamaşır deterjanı üretimi yapan bir tesis olduğu ortaya çıktı.

ABD’nin “Kimyasal tesis” diyerek aslında, akıllarda oluşan “Kimyasal tesis” algısını iyi kullandığı görülüyor. Zira deterjan üretiminden, sabun üretimine, tüm temizlik ürünleri aslında kimyasal tesislerde gerçekleştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir