İngiltere suçladı, Fransa görüntüleri paylaştı


İNGİLTERE, Londra (HABERYİRMİ) –  Suriye’ye yönelik gerçekleştirdikleri operasyon hakkında açıklamalarda yapan İngiltere Başbakanı Theresa May, kimyasal silah kullanımı konusunda Rusya ve Suriye’nin sözünü tutmadığını söyledi, Fransa ise saldırı görüntülerini yayınladı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Suriye’ye yönelik düzenledikleri operasyonun ardından açıklamalarda bulundu.

May’in konuşmasının satır başları;

“Duma’da kimyasal silah saldırısı olduğunu gördük”

Duma’da gerçekleştirilen saldırıların ardından sağlık merkezlerine varan sivillerin toksit kimyasallara maruz kaldığına şeklinde raporlara ulaşıldığını kaydeden May, “Bunun sorumlusunun kim olduğuna ilişkin bilgilerimiz var. Suriye rejimi olduğunu biliyoruz. Bir varil bombasının kullanıldığı ve kimyasalların bu şekilde gönderildiği ifade ediliyor. Birçok rapor bir rejim helikopterinin Duma’nın üzerinde uçtuğunu aktarıyor. Herhangi bir şekilde muhaliflerin helikopterleri ya da varilleri yok. Güvenilir kaynaklar Suriyeli yetkililerin Duma’da klor kullandığına dair raporlar sunuyor. Başka hiçbir grup bunu gerçekleştirmiş olamazdı. IŞİD’in Duma’da herhangi bir varlığı da söz konusu değil. Saldırı hiç kimseyi şaşırtmadı. Suriye rejiminin bu konuda korkunç bir geçmişi olduğunu biliyoruz. Kendi halkına karşı kimyasal silahlar kullandığını biliyoruz” dedi.

“Suriye ve Rusya kimyasal silah kullanımıyla ilgili sözünü tutmadı”

Daha önceki saldırılara değinen May, “Geçen yıl Han Şeyhun’da Suriye rejimi halkına karşı sarin gazı kullanmış ve 100 kişi ölmüş, 500’den fazla kişi de yaralanmıştı. Analizlerimiz sonucunda Suriye rejiminin kimyasal silahlar kullanmaya devam ettiği sonucuna ulaştık. Buna devam edeceği konusunda da sonuca ulaştık. Bunun durdurulması gerekmektedir. Bunu gerçekleştirmek için tüm diplomatik kanalları denedik ancak bunların hepsi hem bölgede hem BM’de boşa çıkarıldı. 2013’teki saldırıdan sonra Suriye kimyasal saldırılarını ve programlarını sona erdirme sözü verdi. Rusya da Suriye’nin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne destek olacağını ve tüm kimyasal silahlarını ortadan kaldıracağına garantör oldu. Ancak bu gerçekleştirilmedi” açıklamasını yaptı.

“Rusya kimyasal silah kullanımının soruşturulmasını tam 6 kez veto etti”

İngiltere Başbakanı May, daha önceki saldırılarda here türlü kanıt olmasına rağmen sorumluların hesap vermesi konusundaki bütün çabalarının BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya tarafından boşa çıkarıldığını kaydetti. May, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:”2017’nin başından beri bu konuda tam 6 kez veto yetkilerini kullandılar. Daha bu hafta Ruslar bağımsız bir kimyasal saldırı soruşturmasını veto ederek bu saldırının arkasında İngiltere’nin olduğunu bile iddia ettiler. Diplomatik çabaların gelecekte de etkili olmadığını gördük. Diplomatik çabalar gelecekte de sonuca yönelik olmayacaktı.”

“Operasyonun rejim değişikliği veya iç savaşa müdahale gibi bir amacı yok”

“Geçtiğimiz hafta uluslararası ortaklarımızla birlikte kanıtları ortaya koymak için elimizden geleni yaptık ve gelecekte böyle insani felaketleri engellemek için ne yapabileceğimizi görüştük. Perşembe günü Adalet Bakanı, Ulusal Danışma Bakanı ve Savunma Bakanı’ndan son değerlendirmeleri aldık. Onların ifadeleri ve tavsiyeleri sonrasında askeri müdahalenin hem doğru hem de hukuki olduğu konusunda karar verildi. Müttefiklerimizle birlikte insani felaketi durdurmak ve Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesini azaltmak ve caydırmak için bu adımı attık. Bu herhangi bir iç savaşa müdahale ya da rejim değişikliği ile ilgili değildi.”

“Planlanmış hedeflerle gerçekleştirilmiş bir saldırıydı” 

May, “Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmelerde söylediğim gibi çok net sınırları çizilmiş ve gerginliği tırmandırtmaktan ve sivil kayıpları engellemek için özellikle planlanmış sınırlı hedeflerle gerçekleştirilmiş bir saldırıydı. Kimyasal silah üretim ve depolama tesisleri, Ar-Ge tesisi ve bir askeri komuta merkezini hedef aldık” ifadelerini kullandı.

Suriye halkı için en iyi umudun siyasi çözüm olduğunu kaydeden May, “Suriye rejimi ve onun destekçilerinin insani yardımların ulaşması için ellerinden geleni yapması gerekmektedir. Suriye’deki ve dünyanın diğer kısımlarındaki kimyasal silah saldırılarını engellemek için daha geniş bir diplomatik çabaya ihtiyacımız var” açıklamasını yaptı.

“Bu saldırı İngiltere’nin çıkarlarını korumak için yapılmıştır”

May bir Başbakan için çok zor bir karar verdiğini ifade ederek, “İlk kez silahlı kuvvetlerimizi çatışmaya gönderdim. Her zaman olduğu gibi en büyük profesyonellik ve cesaretle ülkemize hizmet ettiler. Onlara büyük teşekkür borçluyuz. Başka yol denemek isterdik ancak bu olayda başka bir alternatifimiz olmadı. Kimyasal silahların ister Suriye, ister İngiltere sokaklarında ister dünyanın herhangi bir yerinde kullanılmasının normalleşmesine müsaade edemeyiz. Bu saldırı İngiltere’nin çıkarlarını korumak için yapılmıştır” dedi.

Fransa, Suriye’ye fırlatılan füzelerin görüntülerini yayınladı

Diğer taraftan Fransa saldırıya ilişkin fırlatılan füzelerin görüntülerini yayınladı.

Fransa Savunma Bakanı, ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye yaptığı operasyonda fırlatılan füzelerin görüntülerini yayınlandı.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, sosyal medya hesabından Suriye’ye düzenlenen saldırıda fırlatılan füzelerin ilk fırlatma anını gösteren görüntüleri yayınladı.Fransa’dan yapılan açıklamada, “Füzelerin Suriye tarafından imha edildiğine inanmıyoruz.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir