Suriye’nin kuzeyinde anlaşma, esirler serbest


SURİYE (HABERYİRMİ) – Suriye’de çatışan iki muhalif grup Tahriru’ş Şam Heyeti (HTŞ) ile Tahrir Suriye Cephesi (TSC) arasında ateşkes anlaşması sağlandığı bildirildi.

Anlaşmanın, çatışan muhalif gruplar arasında Suriye’nin kuzeyindeki muhaliflerin kontrolünde bulunan tüm bölgeleri kapsayan ateşkes anlaşması olduğu ifade edildi.

Anlaşmaya göre bölgedeki çatışmalar durdurulacak ve muhalif esirler serbest bırakılacak.

Bölge kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Suriye’de muhalif gruplar arasında uzun süredir devam eden çatışmalar dün akşam saatlerinde sağlanan ateşkes anlaşmasıyla süresiz olarak durduruldu.

Tahriru’ş Şam Heyeti (HTŞ) ile Tahrir Suriye Cephesi (TSC) ve Sukuru’ş Şam arasında süresiz olarak sağlanan ateşkes anlaşması çatışan gruplar tarafından da doğrulandı.

Yapılan açıklamalarda, ateşkesin Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolünde bulunan tüm bölgeleri kapsadığı ifade edildi. Ateşkes anlaşmasına göre, tüm bölgelerdeki çatışmalar durdurulacak ve gruplar tarafından esir alınan tüm muhalif üyeler karşılıklı olarak serbest bırakılacak.

Ayrıca tıpkı geçen dönemki başarısız ateşkes anlaşmalarında olduğu gibi, yollara kurulan kontrol noktaları da kaldırılıp, karşılıklı tutuklamalara da son verilecek.

Öte yandan sağlanan ateşkesle birlikte grupların Suriye’deki genel durumu değerlendirmek için bir kurul oluşturacağı ifade ediliyor.

HTŞ ile TSC arasında ateşkes sağlanmasına yönelik müzakereler taraflar arasında uzun süredir yürütülüyordu.

Sağlanan ateşkes anlaşmasının diğerlerine nispeten daha kalıcı olacağı düşünülüyor.

Yorum

  1. Komik yahu bu adamlar yarın yine başlarlar çatışmaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir