ABD elçiliği Kudüs’te: Sözde İslam dünyası ‘tıp’ oynuyor

ABD, İsrail’in Tel Aviv kentinde olan büyükelçiliğini, İsrail işgali altındaki Kudüs’e taşıdı. İşgalin meşrulaştırılmasına sözde İslam Dünyası, Arap ülkeleri tepkisiz izlemeyi tercih etti


ABD Kudus elçiliği

FİLİSTİN, Kudüs (HABERYİRMİ) – ABD, İsrail’in Tel Aviv kentinde olan büyükelçiliğini, İsrail işgali altındaki Kudüs’e taşıdı. İşgalin meşrulaştırılmasına sözde İslam Dünyası, Arap ülkeleri tepkisiz izlemeyi tercih etti

Donald Trump Başkanlığındaki ABD Yönetimi, 6 Aralık 2017’de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını duyurarak, Başkent Tel Aviv’de bulunan büyükelçiliğini Filistinlilerin Nekbe (Büyük Felaket) olarak nitelediği, İsraillilerin ise İsrail’in kuruluş yıl dönümü olarak kutladığı 14 Mayıs tarihinde Kudüs’e taşıyacağını açıklamıştı.

O gün geldi…

ABD İsrail ortak girişimi, bugün elçiliğin taşınma işlemlerini başlattı. “Taşınma provokasyonuna”, Filistinlilerin İsrail’e karşı giriştiği düşük düzeyli ve etkisiz bir kaç protesto dışında ses çıkmadı. Bir kaç olmazsa olmaz tepki dışında somut hiç bir adım atılmadı. Sözde İslam dünyası olarak adı geçen ülkeler ise bu sessizliğini, tepkisizliğini korumaya devem etti.

Filistin Kudüs’teki ABD elçiliği fotoğrafta görülüyor. Taşınma işlemleri sona ermiş durumda. Bu arada çok sayıda Filislinli, bu taşınmaya protestolarla tepki gösterdi. Leastik yakan eylemciler, dumanla İsrail keskin nişancıların hedefi olmamayı amaçladı. Ancak siyonist askerler yine de gerçek ve plastik mermilerle çok sayıda Filistinliyi vurdu.

Tarih özellikle seçildi

Bu arada taşınma İsrail’in “70. yıl kuruluş” yıldönümünde özellikle seçildi. Bu ABD’nin Siyonistlere şartsız desteğini gözler önüne sermesi bakımından oldukça dikkat çekici. Siyonistler de sosyal medya paylaşım sitesi Twitter’da İsrail’in kuruluşunun 70. yılını kutluyor. İsraillilere karşı, işgal altındaki Filistinliler de bu kuruluşla başlayan işgali hatırlatmak için #Nakba70 (Büyük felaketin 70. yılı) etiketiyle karşı bir kampanya başlattı.

Filistinliler, İsrail’in kuruluşunu Nekbe yani “Büyük Felaket” olarak adlandırıyor. Vatanlarını kaybederek mülteci konumuna düşen milyonlarca Filistinlinin, protesto gösterileriyle andığı bugün, dünyanın 46 ülkesinde de düzenlenecek olan gösterilerle protesto edilecek.

İsraillilerin #Israel70 hashtagine karşı dünya genelinde Filistinlilerin başlattığı #Nakba70 etiketi üzerinden ABD ve İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarına yönelik ihlal ve dayatmalara karşı tepki yağdı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşu ve basın organlarının destek verdiği #Nakba70 etiketinin dünya gündeminde öne çıkması bekleniyor.

Filistinliler, İsrail’in, 14 Mayıs 1948’de işgal ettiği topraklarda bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs’ı Nekbe olarak anıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir