ABD’li heyet Ankara’da: Masada Menbiç pazarlığı

Türkiye’yi Menbiç operasyonundan vazgeçiren ABD, bugün Ankara’ya yine Menbiç için geldi. “Ortak çalışma Grubu” adıyla yürütülen müzakereler kapsamında tam 4.5 saat süren toplantıda gündem Menbiç oldu


Fransa askerlerinin Menbiç'te devriye atmaya başladığı bildirildi.

Adı açıklanmayan “ABD’li heyet” bugün Ankara’daydı. Ankara, kimin geldiğini açıklamazken, 4.5 saat süren toplantıda masada Menbiç pazarlığı yapıldı.

Suriye kuzeyi Halep vilayetine bağlı Menbiç ilçesi 2016’dan bu yana YPG işgali altında bulunuyor.

Türkiye’nin Afrin sonrasında Menbiç’e yönelik harekat olasılığı ardından ABD ile yaptığı mutabakat sonrasında, aynı sürecin devamı niteliğindeki görüşmelerden biri bugün gerçekleşti. ABD’nin Türkiye’nin YPG’ye karşı olası operasyonunu önlemek amacıyla bölgede örgüte zaman kazandırmak için öne sürdüğü “Ortak çalışma Grubu” adı altında yürütülen müzakerelerin son toplantısı Ankara’da Dışişleri’nde yapıldı. Toplantı tam 4.5 saat sürdü.

YPG’YE GİDEN HEYET ANKARA’YA MI GELDİ

Dışişleri Sözcüsü Hami Aksoy,  toplantının ana gündem maddesinin Münbiç olduğunu doğrularken, Ankara’ya gelen ABD’li heyetin aynı zamanda Suriye’de YPG ile temas kuran heyetle aynı olup olmadığı sorusu merak konusu oldu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Suriye konulu çalışma grubu ilk toplantısının 8-9 Mart tarihlerinde gerçekleştirildiğini, bu toplantının ikincisinin ise bugün yapıldığını ve “Amerikan heyetinin” Türkiye’de olduğunu belirterek, toplantının ana gündeminin Menbiç olduğunu söyledi.

Bakanlıktaki basın toplantısında  Şubat ayında ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Türkiye’yi ziyaretinden sonra bir mekanizma kurulduğunu ve çalışma gruplarının oluşturulduğunu hatırlatan Aksoy, “Bunlardan Suriye konulu çalışma grubu ilk toplantısını 8-9 Mart tarihlerinde gerçekleştirmişti. Bu toplantının ikincisi bugün yapılıyor. Amerikan heyetini ülkemizde ağırlıyoruz. Daha sonra Bakanımız 4 Haziran’da Washington’u ziyaret edecek. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile Menbiç yol haritasının uygulamaya geçirilmesi konusunda ve ikili ilişkilerimizle ilgili görüşmelerde bulunacak” açıklamasında bulundu.
Aksoy, bu toplantının ana gündeminin Menbiç olduğunu ve Suriye konusundaki ikinci çalışma grubu toplantısı olduğunu kaydederek, “Daha sonra da bu toplantıdan sonra nihai hale gelecek metin için iki ülke dışişleri bakanları bir araya gelecekler 4 Haziran’da Washington’da” diye konuştu.

ABD Kongresi’ndeki Türkiye’ye F-35 uçaklarının satışının yasaklanması yasa tasarısına ilişkin de Aksoy, “Amerikalı bazı senatörler F-35 savaş uçaklarının ülkemize transferinin engellenmesi amacıyla bir yasa tasarısı sundular. Bu tasarıda F-35’lerin sevkiyatı S-400 kararımızdan vazgeçmemize ve rahip Brunson’un tutukluluk haline son verilmesine bağlanıyor. Bunlar çok farklı konular. Elmalarla armutları aynı sepete koymamak gerekiyor. Biz F-35 programı kapsamında üzerimize düşen yükümlülükleri harfiyen yerine getirdik. Bu sadece ABD’nin yönettiği bir program değil, çok uluslu bir program. Bu gibi adımlar Amerika’yla müttefiklik ilişkilerimizin ruhuna da aykırı. Böyle adımlar olması halinde biz de karşılık vermeye mecbur kalırız” ifadelerini kullandı.

ABD, Türkiye’yi oyalıyor

Türkiye’yi Menbiç operasyonundan vazgeçiren ABD, “Ortak çalışma Grubu” adıyla yürütülen müzakereler kapsamında Türkiye’yi oyalamayı amaçlıyor. Bunda da başarılı olduğu görülen ABD, YPG’nin bölgede tutunması için de örgüte istediği zamanı kazandırmayı amaçlıyor. Türkiye ile ABD arasındaki Menbiç görüşmelerinin sonraki ayağı Mart 2019’da yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir