Netanyahu: Bakmayın kınadıklarına ilişkilerimiz iyi durumda

İsrail’in onlarca Filistin’liyi katletmesi sonrası, bölge ülkelerinin ikiyüzlülüğü bir kez daha tescillendi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, başta Arap ülkeleri olmak üzere, bölgede İsrail’e büyük tepki olmasına karşın ilişkilerin  “olumlu olduğunu” açıkladı.  


İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu

İsrail’in onlarca Filistin’liyi katletmesine karşın, sözde İslam ülkelerinin yaşanan zulme ortaklığı ve çaresizliği İsrail tarafından tescillendi. 60 Filistinlinin katledildiği ve 4 bine yakın Filistinlinin yaralandığı katliam sonrasında, Türkiye ve Arap ülkelerinin sert tavırlarına karşın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ilişkilerin oldukça olumlu olduğunu açıkladı. Netanyahu, başta Arap ülkeleri olmak üzere, bölgede İsrail’e büyük tepki olmasına karşın ilişkilerin  “olumlu olduğunu” açıkladı.

KAMUOYUNUN BİLMEDİĞİ İLİŞKİLERİMİZ VAR

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Arap Birliği’nin ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve sonrasında yaşanan olayları görüşmek üzere Mısır’ın başkenti Kahire’de dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplanmasıyla eş zamanlı olarak, “İsmailoğulları” olarak nitelediği Araplarla olan ilişkilerinde “kamuoyunun bilmediği” olumlu gelişmeler yaşandığını açıkladı.

İsrail’in Haaretz gazetesine göre, Kudüs’teki ofisinde İncil’i inceleme oturumu düzenleyen Başbakan Netanyahu, “İsmailoğullarının (Kudüs’ü) konuşmak üzere toplanmasını memnuniyetle karşılıyorum. Bu bizim için önemli bir mevzudur. İsmailoğullarının sebep olduğu bazı sorunlara rağmen, kamuoyunun bilmediği bazı olumlu gelişmeler yaşanıyor.” dedi.

Netanyahu hükümetinin, bu olumlu gelişmelerle yakından ilgilendiğine işaret ederek, “İsmailoğullarıyla ilgili olumsuz durumlarla uğraşsak da aynı zamanda kendileriyle yaşanan olumlu durum ile de ilgileniyoruz.” ifadelerini kullandı.

GELİŞME KAYDEDEREK DEVAM EDİYOR

Haaretz gazetesi haberde, adını zikretmediği bazı diplomatik kaynakların “İsrail’in bölgedeki bazı Arap ülkeleri ile ilişkileri gelişme kaydederek devam ediyor. İsrail Başbakanı Netanyahu da bununla gurur duyuyor.” ifadelerine yer verildi.

Haberde ayrıca aynı kaynaklara göre, Netanyahu’nun “olumlu” olarak ifade ettiği durumun, İsrail’in başta Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olmak üzere Körfez ülkeleriyle olan ilişkiler ve bu ilişkilerin gelişim süreci olduğu belirtildi.

Mısır ve Ürdün’ün dışındaki Arap ülkeleri ile İsrail arasında diplomatik ilişki bulunmuyor.

SUUDİ ARABİSTAN İSRAİL’İN EN GÜÇLÜ ORTAĞI

Suudi Arabistan, geçen mart ayında diplomatik ilişkisi bulunmayan İsrail’e hava sahasını açmıştı. Uzmanlar, söz konusu adımın İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki yakınlaşmanın bariz bir örneği olduğu değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yine Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın da nisan ayında The Atlantic dergisinde İsrail’in kendi topraklarına sahip olma hakkı olduğu yönünde çıkan açıklamaları İsrail ile yakınlaşma olarak yorumlanmıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da daha önce yaptığı bir açıklamada, “Ilımlı Arap ülkeleri ile ilişkilerimizde yaşanan gelişme benzeri görülmemiş bir durumda.” demişti.

Netanyahu, “Arap ülkeleri ile iş birliğimizin boyutu henüz tespit edilmemiştir ancak her zamankinden çok daha büyük. Bu büyük değişim, Filistinlilere rağmen devam ediyor. Maalesef Filistinliler ise herhangi bir çözüme ulaşmak için hala fikirlerini değiştirmiş değiller.” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, geçen aylarda da İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki iş birliği ve gelişen ilişkilerin boyutuna dikkati çekmiş ancak konuyla ilgili ayrıntı vermemişti.

İSRAİL’İN, TÜRKİYE İLE TİCARET HACMİ ARTIYOR

Netenyahu isim vermese de bu ülkeler arasında Türkiye’de bulunuyor. Zira, Türkiye katliam sonrası hiç bir somut yaptırım uygulamadı. Siyasi ve politik sert söylemlerin ötesinde, hiç bir anlaşma iptal edilmediği gibi, tüm ilişkiler normal seyrini korumaya devam etti. Türkiye İsrail büyükelçisini “istenmeyen adam” ilan etmek yerine “şimdilik ülkene dön” demeyi tercih etti.

Türkiye Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 1997’de 28 Şubat döneminde Serbest Ticaret Anlaşması yapan iki ülke arasındaki ticaret hacmi, o tarihte 1 Milyar Dolar’ın bile altındayken 2002 sonrası AK Parti hükumetleri döneminde ticaret hacmi 5 Milyar Dolar’a ulaştı. İsrail’in Türkiye’den aldığı mallar arasında ilk sırada duvar ve yasa dışı yerleşim alanlarının inşası için ihtiyaç duyulan kum, çimento, demir gibi malzemeler bulunuyor.

İLGİLİ HABER

Peki Türkiye-İsrail ilişkileri ne durumda?

Yorum

  1. Siyonist İsrail ve Haçlı ABD-Avrupa , bugün sözde islam ülkelerinin ne kadar trajik ve ahmak duruma düştüğünü kendi dilleriyle açıklıyorlar . İslam ın Hoşgörüsünü kafirlere , Şiddettini de kendi müslüman halklarına gösteren bugünkü Sözde İslam Ülkeleri , hallerine acınılacak durumda . Kudüs ümüz tüm dünyanın gözü önünde işgal edilip müslümanlara nasıl zulmedildiğini herkes gördü . Haçlı NATO, BM ve Avrupa bu işgali ve katliamı kınamadı bile . Hatta tüm müslümanlara hakaret olarak açıklamalarında da “İsrail ün meşru müdafa ve sınırlarını korumaya hakkı var ” denilerek Sözde Müslüman Ülkelere tokat niyetinde aşşağılayıcı bir cevap verdi . Haçlı NATO, BM ve AB nin hala dünya barışını koruyan güçler ve topluluklar olarak gören ve onlardan medet uman Zavallı Sözde İslam Ülkeleri , İslam a zarar vermek dışında hiçbir şey yapmıyorlar . Kudüs ve Oradaki katliamı protesto amacıyla meydanlarda İsrail i yuhalatıp ve Kudüs e sözde destek vererek Oradaki müslümanların acısını Seçim aracı olarak kullanıyorlar .

    Sözde İslam ülkeleri hiçbir zaman Siyonistlerin ve Haçlıların Dostluğunu veya Uşaklığını terketmeyecekler . Aslına dönerek ve Kur’an ın ipine sarılarak ,Allah(c.c) ın şeriatıyla hakiki olarak hükmetmedikçe ve Kafirleri dost edinmekten vazgeçmedikçe asla iflah olmayacaklar.

    Nasıl da acınacak bir haldeyiz İslam Ümmeti olarak 🙁

    Allah(c.c) bize Evvela İman , Ardından Akıl ve En son olarak Ümmet olma bilinci versin . Allahumme Amin …

    Selametle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir