“Yeni suç tanımıyla” ağır müebbet hapsi isteniyor

Suriye’de birbirleriyle savaşan El Kaide ve IŞİD’in aynı anda emiri olamayacağı anlaşılınca Savcı, bu defa “Çatışmalı bölgelerdeki grupların Türkiye emiri” iddiasıyla Bayancuk hakkında ağır müebbet hapis cezası talep etti.


Ebu Hanzala olarark bilinen Halis Bayancuk hakkında ağır müebbet hapis cezası talep edildi.

Daha önce “El Kaide emiri” ve “IŞİD emiri” olduğu iddiasıyla yargılanan “Ebu Hanzala” olarak bilinen Halis Bayancuk hakkında bu defa “Çatışmalı bölgelerdeki grupların Türkiye emiri” iddiasıyla yeni bir iddianame hazırlandı. Suriye’de birbirleriyle savaşan El Kaide ve IŞİD’in aynı anda emiri olamayacağı anlaşılınca Savcı, bu defa “Çatışmalı bölgelerdeki grupların Türkiye emiri” iddiasıyla Bayancuk hakkında ağır müebbet hapis cezası talep etti.

Sakarya’da, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan ‘Ebu Hanzala’ kod adlı Halis Bayancuk hakkında Diyarbakır’da yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, Halis Bayancuk’un ‘Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme’ suçundan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması talep edildi.

“El Kaide terör örgütü ve çatışma bölgeleri ile irtibatlı grupların Diyarbakır yapılanmasının” anlatıldığı iddianamede, 14 Ocak 2014 günü tutuklanan Halis Bayancuk’un örgütün ‘Türkiye emiri’ olduğu kaydedildi.

Örgütün Diyarbakır yapılanmasında yer alan kişilerin çatışma bölgelerine gittiğini ifade eden savcı, IŞİD Diyarbakır emiri olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan N.T.’nin grup lideri olduğu Takva Eğitim ve Okuma Salonu’nda ise çatışma bölgesinde komutan olarak aktif görev alan 10 kişinin bulunduğunu kaydetti.

Bayancuk’a yönelik soruşturma, son dönemlerde Türkiye’deki cemaatlere yönelik eşzamanlı operasyonlarla aynı zamanda yürütüldü.
Adana merkezli soruşturmada Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul, Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız hakkında soruşturmalar da aynı zamana denk gelmesi bakımından dikkat çekiyor.
Kuytul hala tutuklu olarak cezaevinde bulunuyor.
Geniş kesimler tarafından takip edilen İlahiyatçı İhsan Şenocak da Diyanet İşler Başkanlığı tarafından görevden alınarak ihraç edilmişti.
Halis Bayancuk da El Kaide ve Suriye iç savaşından önce Türkiye’de “akidevi” çizgisi bilinen cemaatlerden biri olarak biliniyor.
“Ebu Hanzala” adıyla tanınan Bayancuk, Tevhid Dergisi etrafından oluşan bir cemaat olarak, daha önce “Hizbullah Cemaati” olarak bilinen (Babası Hacı Bayancuk Hizbullah’ın etkili isimlerinden biriydi) grubun günümüz yansımalarından bir kolunu oluşturuyor.

“BAĞLAR’DA 3 EL KAİDE HÜCRESİ”

Diyarbakır’da “El Kaide terör örgütü ve çatışma bölgeleri ile irtibatlı, radikal-tekfirci fikirlere sahip bir yapılanma” olduğunu belirten savcı, “Bayancuk’un yapılanmada üst düzey sorumlu” olduğunu ileri sürdü.

Bayancuk’un, Suriye’deki çatışma bölgelerine adam göndermek için yönlendirici dini sohbetlere önem verdiğini belirten savcı, şu tespitlerde bulundu:
Derslerde terör örgütü eylemleri videoları izlenmekte ve CD’leri ücretsiz dağıtılmaktadır. Savaş konulu tahrik edici sözler ile cihat ve şehadet kavramları yoğun şekilde işlenmekte, cımbızlanmış ayet ve hadisler içeren kitaplar ücretsiz dağıtılmaktadır. Bu kişilerin, dini bilgisi az olan genç kesimin bu propagandalar sonucu terör örgütü saflarına katılmasına sebep oldukları ve çatışma bölgelerine gönderdiklerine dair bilgiler alınmıştır.

İşte yöneltilen suçlamalar

“ÇOCUKLARINI RESMİ OKULLARA GÖNDERMİYORLAR”

Bağlar ilçesinde medrese olarak kullanılan yerde “örgütsel içerikli eğitim” verildiğini iddia eden savcı, medresenin bahçe kısmının sportif eğitim maksatlı kullanıldığını ifade etti.
İddianamede, “El Kaide terör örgütünün devlet kurumları hakkındaki olumsuz propagandası sonucu, resmi okullarda eğitim alınamayacağı inancına sahip örgüt mensupları ve sempatizanların, çocuklarını okula göndermediği” iddiası yer aldı.

“TÜRKİYE’DE DE MÜCAHİTLERE İHTİYAÇ OLACAKTIR”

Gruba ders veren H.B.’nin cihat için istekli olanlara sabır edilmesi gerektiğini söyleyerek, ‘Yakın zamanda, şartlar müsait olduğunda Türkiye’de de mücahitlere ihtiyaç olacaktır’ dediğini belirten gizli tanık “Tipi”, “İstanbul’daki El Kaide terör örgütünün Türkiye sorumlusu Halis Bayancuk, zaman zaman gelip ders verirdi. Türkiye Cumhuriyeti’ni, tağut sistem olarak adlandırıp, devlet için askere gidilmemesi, adliyelere gidilmemesi gerektiğini, tağut devletin fikir ve görüşleri doğrultusunda hareket ettiklerinden dolayı imamların arkasında kesinlikle namaz kılınmaması gerektiğini, İslam Devleti kurulmadığı için Cuma namazının kılınamayacağını anlatıyorlardı. Milli eğitime alternatif olarak Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri çocuklara dini eğitim veriyorlardı. Ebu Hanzala’nın El Kaide terör örgütünün Türkiye sorumlusu olduğunu biliyorum” dedi.

‘EBU HANZALA’YI AÇIKLADI

Halis Bayancuk iddianameye yansıyan ifadesinde, El Kaide ve Usame Bin Ladin’i övmediğini belirterek, “El Kaide terör örgütünün eylemlerini doğru bulmadığımız gibi, bunların İslam ve Müslümanlıkla ilgisinin olmadığını düşünüyoruz. Bu örgütün faaliyetlerine karşı olduğumuza dair birçok yazı yayımladık. Allah’ın emirlerinden biri olan cihada ilişkin sözler söylemiş olabilirim. Allah’ın tüm emirlerine baştan sona itaat eden biriyim. Bunun El Kaide terör örgütü ile ilişkilendirilmesi mümkün değildir. 2010’dan sonra Fethullahçı polisler tarafından bu tarz soruşturmalar yapıldı, düşüncelerimiz El Kaide ile ilişkilendirilmeye çalışıldı. El Kaide terör örgütü Türkiye sorumlusu olmam söz konusu değildir. Çocuğumun adı Hanzala. Ebu Hanzala’yı, Hanzala’nın babası anlamına geldiği için kullanıyorum. Örgütsel anlam ifade etmiyor” dedi.

“DERS VERDİĞİ MESCİTTEKİLER SURİYE’DEKİ ÇATIŞMA BÖLGELERİNE GİTTİ”

Bayancuk’un, bir yıl içerisinde 9-10 kez Diyarbakır’daki toplantılara katıldığını belirten savcı, şüphelinin sohbete katılanlara El Kaide terör örgütü sözde şeyhlerinin yazdığı eserleri yol gösterici olarak tavsiye ettiği, oy vermenin şirk olduğunu söylediği, cihat için müslümanların çocuklarını çatışma bölgelerine göndermesi gerektiğine dair konuşmalar yaptığını kaydetti. Bayancuk’un, El Kaide terör örgütünün Türkiye yapılanması içerisinde, farklı illerde, kendisine bağlı medrese/mescit adı altında yapılanmalar oluşturulmasını sağladığı belirtilen iddianamede, şüphelinin bu yapılanmaların olduğu yerlere giderek, toplantı düzenlediğini belirtti. Toplantılarda, Suriye’deki çatışma bölgelerine gitmek için yeni eleman temin etme faaliyetleri yürütüldüğü vurgulanan iddianamede, “Kendisi ile temasa geçen kişileri Suriye’ye gönderdiği, örgütün ülke genelindeki yapılanmasını şekillendiren ve yeni kurulacak hücre tipi yapılanmalara karar verebilecek bir konumda olduğu değerlendirilmiştir” denildi.

İddianameyi kabul eden 8’inci Ağır Ceza Mahktemesi, bu dosya ile Bayancuk’un Sakarya’da yargılandığı dosya arasında hukuki bağlantı bulunduğu gerekçesiyle birleştirme kararı verip, dosyayı Sakarya’ya gönderdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir